Презентація ПРООН

«Як оформити факт смерті на тимчасово окупованій території?» — цей запит досі часто поступає до Антоніни Тищенко, юристки ГО «Білозерський центр регіонального розвитку». Незважаючи на звільнення Білозерщини, проблема залишається актуальною. Люди, які пережили війну, часто не мають сили швидко вирішувати правові питання, а постійні обстріли ускладнюють отримання необхідних адмінпослуг на місці. Перший крок до оформлення свідоцтва про смерть згідно з українським законодавством — звернення до безкоштовної юридичної допомоги.

Документи, видані окупаційною владою, є юридично недійсними. Навіть якщо є лікарське свідоцтво про смерть та інші документи, отримані на окупованій території, це не призводить до юридичних наслідків. Відповідно, реєстрація смерті та оформлення спадкових прав з такими документами неможлива.

У такому випадку органи державної реєстрації актів цивільного стану відмовляють у проведенні реєстрації смерті. Ці документи не можуть бути підставою для такої реєстрації.

Фахівці держреєстру актів цивільного стану направляють заявника до суду, щоб він виніс рішення про встановлення факту смерті відповідно до п.8 ст. 315 ЦПК України. Це робиться для встановлення факту смерті на окупованій території.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява щодо встановлення факту смерті особи на окупованій території може бути подана родичами до суду за межами цієї території. Такі справи розглядаються невідкладно.

Судові рішення про встановлення факту смерті на окупованій території виконуються негайно.

Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», заявники у таких справах звільнені від сплати судового збору.

Дії для встановлення факту смерті на окупованій території:

Звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання відмови в реєстрації смерті.

Подати заяву до суду про встановлення факту смерті на окупованій території та отримати рішення.

Після отримання судового рішення звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для остаточної реєстрації смерті та отримати свідоцтво про смерть українського зразка.

Звертайтеся до ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за безкоштовною юридичною допомогою:

тел.: +38 (050) 999-01-42,

через гугл-форму: https://forms.gle/oimqyKbZGKyZhBAm9,

в офісі організації в Білозерці,

під час виїздів юристки до вашого населеного пункту.

Ініціатива «Заклади культури в деокупованих громадах Херсонщини як осередки психологічної та правової підтримки» впроваджується ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за підтримки ПРООН в Україні та фінансової допомоги від уряду Данії.

Фото: архів ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» та Canva

Білозерка.info

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts