Розмінування земель: Херсонська ОВА про стан справ та перспективи

Кореспонденти медіацентру “IPC-Південь” поспілкувались з Дмитром Юнусовим, директором Департаменту сільського господарства Херсонської ОВА, про розмінування сільськогосподарських земель на правому березі Херсонської області, виклики для аграріїв та плани на майбутнє.

“IPC-Південь”: Скільки земель сільськогосподарського призначення вже розміновано цього року? Які це відсотки від загальної площі та як проходить процес?

Дмитро Юнусов: На сьогоднішній момент розміновано майже 290 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення на правобережжі Херсонщини. До кінця року плануємо очистити ще 249 тисяч гектарів, з яких вже завершено 150 тисяч гектарів. Працюють понад тисяча саперів, включаючи Державну спеціалізовану службу транспорту та ДСНС, які долучилися до робіт взимку 2023 року після розмінування критичної інфраструктури. Робота активно продовжується.

Сапери розміновують поля Херсонщини

“IPC-Південь”: Яка частина земель наразі розмінована у відсотках?

Дмитро Юнусов: Станом на зараз розміновано 57% земель сільськогосподарського призначення на правобережжі, при цьому майже 90% з них вже використовуються. Там, де зберігаються залишки вибухових речовин, аграрії проводять рекультивацію перед посівом культур.

Наразі аномальна спека та два роки відсутності обробки земель погіршили врожайність. Очікується, що на відновлення показників 2021 року знадоблять приблизно п’ять років.

“IPC-Південь”: Скільки часу потрібно для повного розмінування правобережжя Херсонщини?

Дмитро Юнусов: Плануємо завершити основне розмінування до кінця 2025 року. Головним критерієм є готовність фермерів використовувати ці землі. Із розмінованих земель пріоритетним є їх негайне використання для запобігання повторного замінування.

“IPC-Південь”: Чи є землі, які після розмінування залишаються непридатними для використання?

Дмитро Юнусов: Основною причиною є залишкове забруднення вибухонебезпечними предметами і хімікатами після вибухів. Ці території потребують очищення і рекультивації для відновлення родючості.

Залишки сільгосптехніки, знищеної окупантами

“IPC-Південь”: Скільки фермерів постраждали цього року від мін та інших вибухових пристроїв?

Дмитро Юнусов: З листопада 2022 до грудня 2023 року загинули 13 фермерів, 32 отримали поранення. В 2024 році постраждали ще шість осіб, один з яких загинув. Разом постраждали 37 аграріїв, з яких 14 загинули. Завдяки розмінуванню та інформаційним кампаніям кількість постраждалих значно зменшилась.

“IPC-Південь”: Чи несе відповідальність фермер, якщо обробляє не розміновану ділянку землі?

Дмитро Юнусов: Це особистий ризик фермера. Якщо він вирішує працювати на не розмінованій території, він ризикує своїм життям. Відправляти на такі поля працівників – це порушення моральних принципів.

“IPC-Південь”: Які фермери сьогодні домінують на правобережжі Херсонщини? Великі компанії, середні чи малі господарства?

Дмитро Юнусов: Переважно це середні господарства з площею понад 500 гектарів. Дрібні фермери також є, але їхні землі зазвичай не перебувають в оренді великих компаній і розміновуються в останню чергу. Раніше великі господарства, такі як “ЮТС Агропродукт”, зосереджувалися на Миколаївщині через замінування і близькість до лінії фронту.

Трактори на полях Херсонщини

“IPC-Південь”: Чи використовують великі агрохолдинги приватні компанії для розмінування?

Дмитро Юнусов: Більшість земель розміновують державні структури: ЗСУ, ДСНС, Національна гвардія та інші. Приватні оператори розміновували землі двох господарств, які вже подали заявки на компенсацію через Центр гуманітарного розмінування. Вартість розмінування становила приблизно 5 тисяч гривень за гектар.

Програма компенсації витрат на розмінування, що передбачає відшкодування 80% вартості робіт, вже започаткована, і кожне господарство може розраховувати на підтримку.



IPC Південь
About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts