#зникла_історія
Продовжуємо представляти нашу колекцію, частину якої було втрачено під час окупації Херсона. Сьогодні на порядку денному – античний період.
Експонат музею: ЛЕКІФ
Антична культура, ІІ століття н.е.
Матеріал: глина
Техніка: формовка
Історія використання:
Лекіф (λήκυθος) — один із найпоширеніших давньогрецьких сосудів.
Цей сосуд невеликого розміру з вузьким горлечком був призначений для зберігання пахощів. Аромати в давнину – це ароматичні олії та мазі для тіла та волосся.
Опис предмету:
Лекіф висотою 18,5 см виготовлений у вигляді фігурки актора у короткому хітоні з маскою Сілена, що сидить на чотирикутній підставці.
Фігурка докладно пророблена: складки одягу чітко передані, руки складені на животі, а ноги схрещені та спираються на підставку. Горлечко оформлене як циліндричний головний убір з орнаментом. Ручки мають три борозни, а поверхня вкрита коричневим та чорним тьмяним лаком.
Культурне значення:
Спочатку лекіфи мали релігійне призначення. Наповнені оливковою олією, вони поміщалися в поховання з покійним. Під час поминальних днів родичі приносили такі сосуди на могили поряд з іншими дарами. Але, з огляду на цінність олії, іноді використовували спеціальні пристосування для зменшення об’єму. Це підтверджують археологічні знахідки.
Історія знахідки:
Лекіф було виявлено у 1958 році у зруйнованому похованні некрополя городища “Золотий Мис” на території садиби Г.М. Філіпова в селі Широка Балка Білозерського району Херсонської області. Г.М. Філіпов, мешканець села, передав його до Херсонського музею.
На жаль, цей цінний експонат було викрадено російськими військовими під час їхнього відступу з міста Херсон.
Сподіваємося на швидке повернення нашої колекції! #викрадена_колекція #музей_херсон
1