
Мешканка зі Східного потребує термінової медичної допомоги через діабет ІІ типу, що потребує регулярних аналізів та корекції лікування. Літній чоловік з Олександрівки боїться виходити зі свого подвір’я, адже кілька місяців тому пережив обстріл, що спричинило психологічний розлад. Подружжя з Інгульця потребує відновлення права власності на зруйновану нерухомість, яка постраждала від обстрілу, для отримання компенсації. Це лише деякі з численних проблем, з якими стикаються мешканці прифронтових сіл Херсонщини.
Обстріли у населених пунктах Білозерщини відбуваються практично щодня, що робить безпекову ситуацію надзвичайно складною.
Проте тут все ще проживають люди зі своїми турботами та потребами. Більшість з них – люди похилого віку або маломобільні, які не можуть самостійно подолати виклики, з якими зіштовхнулися через війну.
Яку допомогу привозять мобільні служби в прифронтові села, що потребують мешканці і наскільки ефективна ця робота?
До Інгульця приїжджають не всі
Село Інгулець Дар’ївської громади знову затримується після обстрілів. Нещодавно тут було сім ударів. Ворог атакував з артилерії, що спричинило займання полів.
“Але це ще не критично,” – каже староста Ігор Володимирович Лапін. – “Ось місяць тому була справжня трагедія: обстріли касетними снарядами спричинили загибель однієї людини, двоє поранених, пошкоджено 50 будинків, два з них згоріли повністю.”
В старостаті залишаються близько тисячі людей, яким потрібна допомога з лікування, оформлення допомоги, отримання пенсій та посилок.
Основна надія – на мобільні бригади державних та волонтерських організацій, але не всі з них зараз можуть дістатись до села.
“Ситуація з безпекою змінюється майже щодня, тому тільки окремі служби наважуються їхати до Інгульця, Зарічного чи Ясної Поляни. Найважливішим є відсутність укриття – місця, де можна збирати людей. Маємо лише маленьке мобільне сховище від Червоного Хреста. У старостаті проживають 80 дітей, і школа та садочок працюють дистанційно, а діти сумують за живим спілкуванням!” – ділиться проблемами староста.
Декілька місяців тому діти Інгулецького старостату брали участь у розважальних заходах, організованих ЮНІСЕФ в наметі. Зараз їх часом відвозять на заняття в Лиманець та Дар’ївку, де обладнано безпечний простір.
За підриву Каховської ГЕС, коли частину Інгульця накрила вода, жителі зуміли відновити пошкоджені будинки за допомогою волонтерів. Наразі вони ремонтують їх після обстрілів, залучаючи матеріали від волонтерів. Завдяки насосу, наданому благодійниками, мешканці качають воду зі свердловини. Продукти, гігієнічні засоби, дрова доставляють волонтери.
Місцевим жителям не вистачає медичної допомоги та соціальних виплат. Також потрібна психологічна підтримка.
“Ми дуже раділи приїзду «Лікарів без кордонів», але зараз вони не можуть дістатися нашого села через небезпеку. Медики з Дар’ївської лікарні продовжують приїжджати до нас, оглядають людей і привозять необхідні ліки.”
Спеціалісти Дар’ївського ЦНАПу продовжують надавати адміністративні та соціальні послуги.
Староста Інгульця Ігор Володимирович наголошує на важливості мобільних бригад і їх системної роботи навіть після завершення бойових дій.
ЦНАПи стали ближчими до людей
Ірина Василівна Шнирук, керівниця Музиківського ЦНАПу, розповідає про мобільні послуги:
“Отримуючи заявки, мобільна служба виїжджає у Східне, Загорянівку, Висунці та Мирошниківку. Маємо всі необхідні засоби для роботи: інтернет, ноутбук та сканер.”
Мобільна команда надає широкий спектр послуг, від оформлення субсидій до видачі витягів з реєстру ДМС.
Психологічна допомога – життєво важлива
Інна Корміленко, психологиня ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», працює безпосередньо у прифронтових селах:
“Ми постійно працюємо у віддалених селах. Люди потребують психологічної допомоги, яка стає все більш необхідною з кожним днем. Травми пов’язані з війною – втрата рідних, фізичне насилля, розлади сну.”
Громадська організація допомагає мешканцям вже близько 20 років. Проте є суттєва проблема – відсутність укриттів.
Матеріал створено як частину Мережі “Вікно Відновлення”. Дізнайтесь про відновлення України на платформі recovery.win