Унікальна книга “20 речей з Херсона“: історії мирного спротиву

У Херсонській області підготували книгу “20 речей з Херсона”, яка збирає перші 20 історій і артефактів, що фіксують мирний опір російській окупації.

Про цей проект редакції “Вгору” розповіла очільниця громадської організації “Центр культурного розвитку “Тотем” Олена Афанасьєва.

За словами Афанасьєвої, книга задумувалась як засіб для інформування іноземних партнерів про те, що таке Херсон, як живуть його мешканці і що означало бути херсонцем та українцем під час окупації.

Один із перших екземплярів книги отримав заступник Херсонського міського голови Віталій Білобров, який зазначив, що видання стане цінним інструментом у комунікації з міжнародними партнерами.

“Ми завжди будуємо наші комунікації з іноземними партнерами на реальних історіях реальних людей”, – пише він.

Олена Афанасьєва додає, що під час зустрічей херсонська делегація завжди привозить з собою футболки з логотипами і сувеніри, проте важливо, щоб люди краще розуміли Херсон.

“Саме тому почала розвиватися ідея створення у Херсоні Музею Спротиву як місця, що документує новітню історію та українську ідентичність”, – зазначає Олена.

Автори книги прагнули показати різні аспекти життя херсонців в умовах окупації – волонтерство, освіту, медицину, активність громадян і їх повсякденне життя.

“Кожен проявляв опір “руському міру” по-різному, але з цієї невеликої кількості історій вимальовується образ Херсона. Сподіваюсь, книга допоможе іноземцям краще нас зрозуміти”, – додає Олена Афанасьєва.

Тираж книги обмежений, адже вона є некомерційною. Спочатку примірники передадуть до херсонських бібліотек.
Усі бажаючі зможуть переглянути книгу на сайті.

  • Ідея створення музею, присвяченого херсонському спротиву, вже втілюється у вигляді колекції артефактів. Ініціатива належить Управлінню культури Херсонської міськради, а також отримала підтримку Департаменту економіки та інвестицій ХМР, адже під час пошуку міжнародних партнерів важливо не лише надавати статистику пошкоджень, але й розповідати про людей.
  • Серед артефактів, зібраних “Тотемом” для майбутнього музею, є клаптик паперу – це не щоденник, а просто записка. Однак вона виявилася надзвичайно цінною, оскільки врятувала життя жінок, які застрягли в окупації на лівому березі та жили в ізоляції цілих сім місяців.
  • У “Музеї Спротиву” представлено історії, що нагадують лайфхаки, необхідні для виживання. херсонці створювали саморобні прапори і тримали “чисті” запасні телефони для обережності. Отримання українських документів стало викликом: свідоцтва про народження, документи на спадщину та свідоцтва про шлюб стали майже недоступними. Російські окупанти нав’язували свої паспорти й документообіг. Однак отримання саме українських документів залишалося для багатьох херсонців принциповим завданням.

Вгору

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts