Окуповані російською федерацією землі України офіційно обіцяють швидко відновити, але насправді використовують для крадіжок кошти з власного бюджету, виділені на “велику розбудову”. Журналістка РБК-Україна Юлія Акимова розглянула схеми, за допомогою яких це відбувається, як саме руйнуються мешканські комплекси в Маріуполі, щойно відбудовані, і хто стоїть за цим процесом з боку Кремля.

Коли Росія перейшла до повномасштабного вторгнення в Україну, одним з ключових наративів стало так зване звільнення українського населення. Російська пропаганда поширювала інформацію про звільнення українців від “терору київського режиму”, диктатури та економічної нестабільності. Кремлівські пропагандисти постійно наголошували на тому, як погано живуть люди на українських контрольованих територіях, порівняно з тим, як добре і безпечно живуть ті, кого “звільнили”.

Щоб підтвердити ці твердження, російські ЗМІ регулярно публікують матеріали про швидке та якісне відновлення напівзруйнованого Маріуполя, про велику кількість відпочиваючих туристів, які приїзджають до захопленого Бердянська, і про процвітання Донецька, який перебуває під російським контролем вже понад десять років. Насправді ситуація виглядає трохи інакше – окуповані регіони стали для Кремля територією, де тероризують місцеве населення та відмивають бюджетні кошти.

Особливі умови

“Ми спростимо процедуру реєстрації саме для наших територій. Як тільки я отримаю розрахунки, я зроблю свої, і я думаю, що все буде вирішено. Грошей буде більше, ніж можливостей”.

Ці слова херсонський гауляйтер Володимир Сальдо заявив під час зустрічі з підрядниками з Росії, які прибули на допомогу у “відновленні” Херсонської області. І коли він говорить про те, що коштів буде більше, ніж можливостей, він справді має рацію – Кремль лише на Херсонську область у 2023 році виділив понад 70 мільярдів рублів (31,9 мільярдів гривень).

Окупаційна влада відразу ж розробила необ’єктивні проекти для використання великих сум грошей – наприклад, влаштувати місто на Арбатській стрілці або побудувати дорогу від Генічеська до Харкова. Москва, розподілюючи бюджет на Херсонську область, вирішила не обмежуватись захопленими територіями, “роздавши” гроші і на правий берег. Говорячи про це, Сальдо не приховує посмішки.

Володимир Сальдо (фото: Facebook)

Фактично у 2023 році Кремль планував виділити 483 мільярди рублів (220,2 мільярдів гривень) на захоплені українські регіони, а в наступному році планували збільшити цю суму на 35%. При цьому в 2023 році у Росії зафіксували новий рекорд бідності – за даними Росстату, за чертою бідності проживають 9,3% росіян.

З метою продемонструвати свою лояльність “русскому миру”, Москва максимально спростила схеми отримання підрядів для роботи на захоплених регіонах. Замовники можуть не дотримуватись певних вимог за максимальною вартістю, проводити закупівлі через одного постачальника, публікувати інформацію про закупівлю в день укладення контракту (без конкуренції), або зовсім не розміщувати інформацію про закупівлю. Фактично, процес закупівлі для тих, хто прагне займатися будівництвом в окупованих територіях, став винятковою схемою.

Отже, російська влада активно намагається продемонструвати, що “нові” території мають особливий статус та привілеї. У проголосованих російських регіонах виділяються надзвичайні кошти і створюються всі умови для швидкого відновлення. Проте фактично створені умови необхідні лише для спрощеної схеми виведення бюджетних коштів.

Кремлівська вертикаль

Кожний окупований регіон має свого “наглядача”. На Донеччині це Денис Пушилін, у Запорізькій області – Євген Балицький, у Луганській – Леонід Пасічник, у Херсонській – Володимир Сальдо, а в Криму – Сергій Аксьонов. Ці люди, за винятком Аксьонова, у вересні 2022 року церемонійно підписували “акти про приєднання” регіонів до РФ та стискати руку Володимиру Путіну.

Незважаючи на те, що намагаються створити враження, що гауляйтери щось вирішують, фактично вони є лише маріонетками, головним завданням яких є допомагати реалізовувати ідеї Кремля на місцях. У питаннях розподілу бюджету вони не грають значущої ролі.

Курування окупованими територіями України здійснюють дві посадові особи у Кремлі – перший заступник глави адміністрації президента Сергій Кирієнко та заступник голови уряду РФ Марат Хуснуллін. Якщо перший відповідає за політичний аспект, то Хуснуллін курує економічний аспект. Іншими словами, заступник голови РФ контролює те, щоб федеральний бюджет, виділений на захоплені регіони, переважно потрапляв у кишені кремлівської еліти.

Сіра зона Кремля. Як на окупованих землях України процвітає російська корупціяМарат Хуснуллін (фото: Getty Images)

У 2023 році Москва планувала виділити найбільше коштів на так звану “Донецьку народну республіку” – 219,3 мільярди рублів (100 мільярдів гривень). З цієї суми значну частку було відведено на відновлення Маріуполя, який росіяни відтворюють показово – це важливий стратегічний об’єкт для них, а також потенційний курорт для росіян. Крім того, Маріуполь відобразно демонструє жорстокість російської армії, яка під час спроб захоплення міста руйнувала квартали та вбивала десятки тисяч людей. Тому, за задумом Кремля, будівництво має допомогти окупантам змінити акценти та змусити місцевих мешканців забути про події на початку війни.

Більшість будівельних проектів на окупованих територіях реалізує компанія “Роскапстрой”, також відома як “гаманець Хуснулліна”, як зазначає радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

“Є підрядник, який побудував безліч об’єктів, але підводу не дістав. Одним з об’єктів, що йому спалахнули, є будинок проти драмтеатру. Його відкрили осені, фасад вже розсипався, тепер вони ремонтують його знову. І знову гроші йдуть до “Роскапстроя”, тобто вони отримали гроші двічі за той самий проєкт”, – вказує Андрющенко.

Шахрайських схем, в яких задіяний “Роскапстрой”, десятки. Більшість держзакупівель здійснюють фірми, пов’язані з Хуснулліном або його приближеними. При цьому ніхто не прагне якісно будувати, головне – освоїти бюджетні гроші. І, якщо пощастить, це вдасться зробити кілька разів.

Прикладом “відмивання” федеральних грошей у Маріуполі став житловий комплекс “Нєвскій”. Після закінчення будівництва до міста прибув Путін і висловився перед місцевими мешканцями, хваливши ЖК, що він нічим не відрізняється від “московських кварталів”, а мешканка комплексу назвала його “райським куточком”. Проте пізніше виявилося, щ

РБК-Украина

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts