



На фермерському господарстві Андрія Стеця у Чорнобаївській громаді добігає кінця збирання ранніх культур. На цей рік під пшеницю було засіяно 400 гектарів, під ячмінь — 250 гектарів, а під соняшник та ріпак — відповідно 300 гектарів.
Інформацію надав “Суспільне”.
“Ранні зернові вже завершили збирання. Залишився соняшник, і розпочинаємо осінню посівну. Зараз вже посіяли 350 гектарів озимого ріпаку, залишилося ще 70 гектарів. Поля оброблюємо гербіцидами для знищення бур’янів перед посівом. Озимий ячмінь уже зібрали. Також працюємо над обробкою полів, щоб зберігати вологу в ґрунті та запобігати підпалюванням стерні”, — розповідає фермер.
На площі 1900 гектарів працюють лише шість механізаторів замість 14 осіб, які були до початку війни.
“Після деокупації ми самі шукали міни та снаряди за допомогою металошукачів. У перший рік засіяли вже третину своїх земель. Сезон 2024-2025 років буде повністю під посівною. У листопаді 2023-го був обстріл, який зруйнував 7 складів та спалив всю техніку і 600 тонн соняшника”, — згадує Андрій Стець.
Після обстрілу, фермеру допоміг благодійний фонд “Жнива перемоги”, надавши трактор із сівалкою через два тижні. Навесні фонд також передав трактор із посівним комплексом для п’яти господарств.
За словами Стеця, на цьогорічний врожай негативно вплинули нестача коштів на добрива та тривала спека без дощів.
“Врожайність значно знизилась. Якщо раніше ми збирали 46-48 центнерів пшениці та ячменю з гектара, то цього року отримали лише 20-23”, — зазначає фермер.
Зберігання зерна планують у спеціальних “рукавах” через зруйновані склади. Незважаючи на труднощі, фермерське господарство продовжує працювати.
“Головне, що ми виконали всі фінансові обов’язки перед пайовиками та державою. Зарплати виплачуються, люди працюють. Йдемо далі, зупинятись не можемо”, — впевнений Андрій Стець.