Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території: як це зробити

Антоніна Тищенко, юристка громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку», отримує численні звернення з запитанням: «Як установити факт смерті, який наступив на тимчасово окупованій території?» Незважаючи на те, що від деокупації Білозерщини минуло чимало часу, це питання залишається актуальним. Місцеві мешканці, які постраждали від війни, часто не мають мотивації для швидкого вирішення юридичних проблем. А тривалі обстріли ускладнюють отримання адміністративних і судових послуг за місцем проживання.

Звернення за безкоштовною юридичною допомогою стає першим кроком до оформлення свідоцтва про смерть відповідно до українського законодавства. Це необхідно, щоб у подальшому уникнути ускладнень при оформленні спадщини чи інших документів.

Недійсність документів, виданих окупантами

Документи, видані окупаційними властями, не мають юридичної сили і не можуть бути використані. Навіть якщо родичі мають лікарське свідоцтво про смерть або протокол експертизи, отримані на окупованій території, ці документи не матимуть правових наслідків, що ускладнить реєстрацію смерті і оформлення прав на спадщину.

Процедура реєстрації смерті

З документами, отриманими від окупантів, рідні отримають відмову у реєстрації смерті в державному органі реєстрації актів цивільного стану. У такому випадку спеціалісти направлять заявника до суду для розгляду справи щодо встановлення факту смерті особи відповідно до п.8 ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України. Тому важливо звертатися до суду для встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.

Подання заяви до суду

Згідно з ч. 1 ст. 317 Цивільно-процесуального кодексу України, заяву про встановлення факту смерті може подати родич або їх представники до суду за межами тимчасово окупованої території. Такі справи розглядаються невідкладно.

Рішення суду

Рішення суду про встановлення факту смерті підлягає невідкладному виконанню.

Звільнення від судового збору

Як зазначено у п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», особи, які подають заяви про встановлення факту, що має юридичне значення через тимчасову окупацію, звільняються від сплати судового збору.

Кроки для встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

  • По-перше, звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для отримання відмови у реєстрації смерті.
  • По-друге, подати заяву до суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території та отримати рішення.
  • І, нарешті, звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану для процедури реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть українського зразка на підставі рішення суду.

Важлива інформація та контактні дані

Для отримання безкоштовної юридичної консультації можна звертатися до ГО «Білозерський центр регіонального розвитку»:

  • Телефон підтримки: +38 (050) 999-01-42
  • Гугл-форма: https://forms.gle/oimqyKbZGKyZhBAm9
  • Офіс організації в Білозерці.
  • Під час виїзду юристів до населених пунктів вашої громади.

Ініціативу «Заклади культури в деокупованих громадах Херсонщини як осередки психологічної та правової підтримки мешканців» реалізує ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» за допомогою Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні при фінансовій підтримці Уряду Данії.

Фото з архіву ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» та Canva.

БЦРР

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts