У серпні 2024 року в Херсонській області стартує новий проект, який отримав назву «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Цей проект, організований експертами громадської організації «Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень», має на меті принести значні зміни у процес відновлення Бериславської та Тягинської громад, а також вперше залучити Калинівську громаду до демократії участі у плануванні. Виконавці проекту взаємодіють з місцевою владою та активістами обраних громад.

Актуальність питання. Під впливом повномасштабної агресії Росії в Україні кардинально змінився механізм місцевого управління, зокрема в звільнених громадах Херсонської області. Тут були створені військові адміністрації, які отримали великі повноваження, проте залишаються неконтрольованими з боку громадян. Місцеві депутати перестали виконувати свої обов’язки, а інструменти соціальної підзвітності та консультативні органи виконували свої функції лише частково. Багато ініціатив громадянського суспільства практично зупинили свою діяльність.

В результаті цього зростає небажання мешканців брати участь у соціальному житті, що призводить до втрати зв’язку з владою. Люди не бачать результатів роботи адміністрацій і не отримують інформації про їхню діяльність. Багато з тих, хто раніше активно залучався до життя громади, були змушені залишити свої домівки у пошуках безпеки, що зменшує родинні зв’язки з громадами.

Проте на звільнених територіях також спостерігається бажання місцевої влади та активістів покращити ситуацію. Військові адміністрації виявляють готовність сприяти участі громадян у прийнятті важливих рішень для громади.

План дій у рамках проекту. Експерти ПЦПСД планують провести дослідження у трьох громадах Херсонщини, щоб оцінити рівень громадської участі у їхньому житті. Формування діалогових груп дозволить обрати найбільш доречні механізми безпосередньої демократії, які потім будуть реалізовані. У кожній з громад буде впроваджено щонайменше один механізм прямої демократії, наприклад, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, публічні консультації або громадські слухання. Також будуть організовані навчальні програми для представників влади та громад.

Мета проекту. Відновлення активної участі громадян у управлінні громадами, залучення їх до розробки і реалізації ефективних механізмів місцевої демократії.

Оочікувані результати проекту. Серед досягнень передбачається створення нової методики оцінки стану громадянського суспільства, розробленої експертами ПЦПСД, яка буде доступною для використання в усіх громадах України. Організація продовжить надавати коучінг та консультації діалоговим групам і владі проектних громад.

Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень (ПЦПСД) має досвід успішної співпраці з громадами Херсонської області, включаючи експертизу в розвитку громад, залучення населення до прийняття рішень і вирішення конфліктів. Додаткову інформацію про діяльність організації можна знайти на сайті www.pcpsd.org.ua та на сторінці у Facebook: www.facebook.com/pcpsd.org.ua
Даний матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Висловлені думки можуть не збігатися з позицією фонду.


Галина Бахматова

Громадський вісник Херсонщини

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts