




Повномасштабне вторгнення Росії спричинило численні руйнування цивільної інфраструктури Херсонщини. Зруйновано або пошкоджено житлові будинки та навчальні заклади. За даними на серпень 2024 року, у звільнених районах області зруйновано 23 дитячі садочки, ще 110 пошкоджено. Також пошкоджено 127 шкіл, 30 із них — зруйновані повністю.
Вже зараз у звільнених громадах працюють над відновленням шкільних приміщень та організацією навчання у змішаних форматах, зокрема для тих закладів, що можуть відповідати необхідним умовам. Окрім цього, продовжують удосконалювати дистанційне навчання, щоб забезпечити тимчасову освітню взуття для родин, які хочуть повернутись до своїх домівок.
Перші кроки до офлайн-навчання
Про стан ліцеїв та садочків у Дар’ївській громаді розповіла Олена Заікіна, начальниця відділу освіти, молоді і спорту Дар’ївської сільської ради.
“До війни у громаді діяло 16 закладів освіти. Через російські обстріли пошкоджено 14 з них, а чотири — зруйновано повністю. Напівруйновані десять закладів,” — повідомила Заікіна.
Завдяки підтримці благодійників у одному з навчальних закладів створено укриття та освітньо-креативний простір.
“Благодійна організація ACTED допомогла відремонтувати підвальне приміщення, яке нині служить укриттям. З лютого 2024 року тут проводяться заходи для дітей під егідою ЮНІСЕФ. До цього простору автобусами підвозять дітей із віддалених сіл — Інгулівка, Вітрове, Чайчино, Інгулець. Діти займаються індивідуально та в групах з логопедом і психологом, а також під керівництвом вчителів та вихователів, які зараз на простої,” — розповіла Заікіна.
За словами Заікіної, укриття є безпечним: воно обладнане відеоспостереженням, пожежною сигналізацією та добре освітлене. Громада наразі ремонтує ще два підвальних приміщення для створення нових креативних хабів.
Під час окупації можливість працювати дистанційно зберіг лише Токарівський ліцей. У 2023 році онлайн-уроки проводили в шести освітніх закладах громади.
“1 вересня ми відкриємо п’ять шкіл. Учнів буде трохи менше — 932. Наші вчителі навіть надавали консультації дітям в Америці вночі, через різницю в часі,” — ділиться Заікіна.
Громада планує підготувати один із ліцеїв до змішаного навчання. Остаточне рішення буде прийняте обласною владою ближче до 1 вересня, враховуючи безпекову ситуацію.
“Створено робочу групу, до якої входять представники ДСНС, Держпродспоживслужби, поліції, закладу освіти та громади. Спеціалісти перевірили укриття та надали рекомендації. Ми виконали всі вимоги: додали пожежні щити, встановили відеоспостереження, організували зону очікування для батьків. Під час візиту на Херсонщину міністр освіти Оксен Лісовий позитивно оцінив підготовку до змішаного навчання,” — каже Заікіна.
Заплановане підвезення дітей із інших населених пунктів наразі не здійснюється через небезпеку. Ведуться перемовини з польськими благодійниками щодо броньованого автобуса, який забезпечить безпечний проїзд школярів.
“Наразі офлайн-навчання буде чергуватися з дистанційним: 60% і 40%. Офлайн викладатимуть мовні, математичні та природничі дисципліни. Художньо-естетичні предмети залишаться онлайн. Учні навчатимуться у дві зміни: молодші класи зранку, старші — вдень. Укриття вміщує шість навчальних зон, максимальна кількість у класі — 10 учнів. Харчоблок поки не відкрито, але будуть печиво та питна вода. Запрошуємо ще двох вчителів у нашу “школу в укритті,” — додає Заікіна.
Всі учні та педагоги забезпечені гаджетами завдяки підтримці ЮНІСЕФ, Фонду Олени Зеленської та інших благодійників. Інтернет у громаді працює стабільно.
Громада планує відновлення зруйнованих навчальних закладів. Зокрема, розглядається можливість побудови великого комплексного закладу для тисячі дітей на місці Дар’ївського ліцею №1 ім. Андрія Шульги.
“Мріємо, щоб після війни наші діти мали гідні умови для навчання в своєму селі. Ми плануємо створити у Дар’ївському ліцеї №1 сучасний освітній комплекс із навчальними корпусами, спортивними залами та зоною відпочинку,” — розповідає Олена.
Мріємо про повернення дітей за парти
Директорка Дар’ївського ліцею №1 ім. Андрія Шульги, Катерина Лагода, повідомила, що у 2023-2024 навчальному році заклад перейшов з простою на дистанційну форму навчання через наявність сталого педагогічного колективу.
“Ми працюватимемо онлайн і у новому навчальному році. В освітньо-культурному хабі збиратимемо учнів для додаткових занять. Нажаль, наш ліцей повністю зруйнований російським авіаударом у листопаді 2023 року,” — говорить Лагода.
Катерина зазначила, що плани щодо відновлення ліцею є, але терміни поки що невідомі.
“Працюємо дистанційно. До нас можуть приєднатися учні з Інгулецького ліцею, який не працюватиме у 2024-2025 навчальному році через недостатню кількість дітей. Учні та педагоги забезпечені гаджетами завдяки благодійникам,” — розповідає Лагода.
Наразі у ліцеї навчатимуться онлайн 189 учнів, хоча ця цифра може збільшитися до 1 вересня. Перший клас вже сформовано.
Дар’ївчанка Яна, мама 12-річної Кароліни, задоволена дистанційним навчанням у ліцеї.
“Моя донька вже чотири роки навчається дистанційно: карантин, окупація, війна. Повернулися додому — і знову у рідному ліцеї,” — ділиться мама школярки.
Яна сподівається, що дитина знову повернеться за парту, але наразі дистанційне навчання залишається оптимальним варіантом.
“Через небезпеку у громаді діти поки не можуть відвідувати школи, але ми отримуємо якісну освіту онлайн,” — каже мама старшокласниці.
На лінії вогню — з вірою у відновлення
Валентина Чумаченко, начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Станістлавської сільської ради, повідомила, що троє ліцеїв громади працюють дистанційно, зберігши педагогічний колектив та учнів.
“751 дитина досі навчається у громаді, незважаючи на війну. Батьки тримаються за громаду навіть після евакуації. У березні 2022 року Олександрівський ліцей зібрав 600 учнів з декількох сіл і всі навчалися онлайн. Зараз діти повернулися до рідних шкіл, але продовжують навчатися дистанційно,” — повідомила Чумаченко.
Російські обстріли завдали шкоди будівлям Широкобалківського та Олександрівського ліцеїв. Але Станіславський ліцей ще утримується.
“Наші вчителі вдосконалюють свої навички для онлайн-режиму. Незважаючи на все, діти показують високі результати на НМТ. Дистанційне навчання теж дає результати,” — зазначила Чумаченко.
Громада намагається організувати відпочинок дітей у безпечних регіонах України перед початком навчального року.
“Наші діти дуже обдаровані, вміють знаходити інформацію і залишаються активними навіть під час війни. Працюємо, щоб вони здобули якісну освіту,” — пишається Чумаченко.