Експерт вказав, що біосферний заповідник “Асканія-Нова” був одним з найбільш відвідуваних місць на півдні України і постійно приваблював велику кількість туристів.
“Доступ до дендропарку, зоопарку… Було легко організовано (адміністрацією заповідника, – Ред). Зазвичай було непросто забронювати місце наперед на півроку”, – поділився Козак.
Він нагадав, що заповідник налічував велику кількість унікальних тварин і птахів.
“Тут були кафрські буйволи, стада сайгаків, коні Пржевальського… Все це – надзвичайно красиво та цікаво. З гідами та спеціалістами, туристи не лише приїздили фотографувати себе на фоні тварин, але також дізнавалися більше про природу, рослинний та тваринний світ, про поведінку тварин… Все це виглядало дуже привабливо”, – сказав чоловік.
Він додав, що попит на екскурсії та тури в заповіднику був дуже великим.
“Протягом усіх цих років, коли ми їздили, не було жодного вільного місця на травневі та червневі екскурсії до “Асканії”… Автобус завжди був наповнений”, – зізнався фахівець.
Найбільш популярні екскурсії
Засновник клубу екологічного туризму розповів, що окрім звичайних екскурсій і прогулянок по заповіднику, мандрівники могли приєднатися до “унікальних екскурсій” – фотосафарі на машинах.
Ці екскурсії полягали у виїзді до степу, де можна було побачити екзотичних тварин зблизька.
“Ці екскурсії були найпопулярнішими… Це було важко, але ми, як постійні відвідувачі, не пропускали жодного сезону з 2008 року… Ми везли групи туристів у травні та пізніше, великі групи, до 50 осіб”, – пояснив він.
За словами Козака, “стандартна екскурсія” від більшості туроператорів тривала зазвичай 2,5 години та дозволяла туристам відвідати дендропарк та зоопарк.
“Ми старалися показати туристам все найцікавіше в “Асканії”, а не просто поспішати далі. Такий був наш підхід”, – пояснив спеціаліст.
Популярні локації у “Асканії”
Засновник “Добре поїхали” розповів, що під час організованих клубом заходів, мандрівники мали можливість побачити як “відкриті” локації, що були доступні для відвідування, так і ті, в які можна було потрапити лише з екскурсоводом.
“Це – дендропарк, стара і нова частини. У стару частину можна було вільно прогулятися, а до нової частини можна було потрапити тільки з групою та гідом. Те ж саме стосується зоопарку – є стандартна екскурсія та екскурсія по великому колу (з виходом до зовнішніх ставків)”, – розповів він.
Козак зауважив, що такий підхід давав можливість глядачам побачити більше, що робило екскурсії більш цікавими.
“А також виїзди до степу на автомобілях. Ці 2,5 години подорожі між вольєрами, де тварини у напіввільних умовах, були надзвичайно цікавими. Це – величезна площа, 24 квадратних кілометри, але поки ви їдете, ви не бачите дротяної огорожі. Просто в степу пасуться великі стада копитних тварин”, – додав фахівець.
Найцінніше у заповіднику
Експерт зауважив, що найважливішою, але мало відомою користю заповідника “Асканія-Нова” є сам заповідний степ.
“Це – степ за межами населених пунктів… Дві великі заповідні ділянки – “Південна” та “Північна”… Це найбільший за площею масив степу в Європі, що зберігся без змін. Такий самий, як пів тисячі або тисячу років тому. Це – найцінніше у “Асканії”. Ця інформація зазвичай відсутня на туристичних сайтах”, – пояснив він.
Козак роз’яснив, що дендропарк та зоопарк – це штучні об’єкти, в той час як заповідний степ є природним об’єктом, через який заповідник і став заповідником.
“Наприклад, ми влаштували поїздку в “Асканію” у травні, коли ковила зацвітає. Ми хотіли, щоб люди побачили це цвітіння, не позбавляючи природу свого магічного вигляду. Лише з дороги можна було фотографувати, не порушуючи заповідні правила. Це була тематична поїздка, де ми дотримувалися правил заповідника”, – розповів чоловік.
Тривалість “тематичної поїздки”
Організатор пояснив, що, враховуючи необхідний час для такої “тематичної” екскурсії, маршрут попередньо планувався на декілька днів:
- виїзд із Херсона
- через Олешківські піски
- через Арабатську Стрілку
- відвідання Бирючого Острову
- екскурсія до біосферного заповідника “Асканія-Нова”
“Ми двічі їздили до “Асканії” для того, щоб провести два дні в заповіднику у межах чотирьох днів. Ми мали можливість показати туристам усі найцікавіші та найцінніші місця”, – сказав Козак.
Робота заповідника під час пандемії та остання поїздка
За словами експерта, навіть під час пандемії COVID-19 та суворих обмежень у 2020 році, в “Асканії” були організовані “індивідуальні” тури.
В “дистанційні” екскурсії відвідувачі їхали на своїх автомобілях і машинах, колонами на дорозі, під керівництвом гідів. Також вони відвідували “Асканію” в межах цих турів. Навіть під час пандемії, заповідник продовжував проводити екскурсії”, – розповів Козак.
Він зазначив, що остання поїздка до заповідника відбулася влітку 2021 року.
“Ми востаннє були у червні 2021 року. Ми ночували на березі Азовського моря на Арабатській Стрілці, відвідали Бирючий Острів, плавали по Сивашу… Глянули на птахів… Ми використовували маршрути, розроблені Віктором Семеновичем Гавриленком, колишнім директором “Асканії-Нової”. Це була чудова подорож”, – підсумував Козак.