Росія навмисно обмежує доступ до інформації та зв’язку на окупованих територіях України. Мешканці півдня та Криму зазначають різке погіршення роботи месенджерів і соціальних мереж, які часто є єдиним способом отримати незалежну від Росії інформацію та зв’язатися з близькими на підконтрольних Україні територіях або закордоном.
Про це пише Центр журналістських розслідувань.
Російська влада системно обмежує доступ до Інтернету, месенджерів та соціальних мереж для своїх громадян та мешканців окупованих територій України.
“Протягом останніх кількох тижнів неможливо користуватися Telegram – зв’язок нестійкий, постійно зникає”, – такі скарги надходять від жителів окупованої Запорізької та Херсонської областей.
“YouTube не відкривається ні через VPN, ні напряму”, – повідомляють мешканці Пологівського району Запорізької області.
“У родичів на окупованій частині Херсонщини перестав працювати WhatsApp, який був єдиним більш-менш безпечним зв’язком з ними. Залишився лише Telegram, але якщо месенджери перестануть працювати – це буде катастрофа”, – розповідає чоловік, який переїхав на вільну територію України і має труднощі зі зв’язком з родичами на окупованих територіях.
Цікаво, що обмеження доступу до месенджерів і соціальних мереж на окупованих територіях відрізняються навіть у межах одного району.
Наприклад, в Токмаку зв’язок працює через VPN, а в інших населених пунктах навіть VPN не допомагає, – повідомляють ЦЖР.
Подібна ситуація спостерігається і в окупованому Криму. У Сімферополі WhatsApp функціонує без VPN, а в менших населених пунктах без нього обійтися неможливо. Також є складнощі з завантаженням відео на YouTube.
На початку липня 2024 року Ростелеком оголосив про «проблеми з роботою YouTube» і попередив про вплив на якість відео та швидкість завантаження. Тоді ж депутат Держдуми Олександр Хінштейн говорив про бажане російською владою сповільнення YouTube – до 70%.
У серпні 2024 року російське видання «Верстка» повідомило, що «Вконтакте» (VK) планує створити єдиний «національний месенджер», який замінить WhatsApp, з використанням месенджера «ТамТам» від Mail.Ru Group.
У той же час Роскомнадзор оголосив про обмеження доступу на території Росії до месенджера Signal, пов’язавши це з порушенням вимог законодавства щодо протидії тероризму і екстремізму.
Водночас у Росії та на окупованих територіях України посилюється політична та військова цензура, блокування доступу до онлайн-медіа. Видання або сторінки з «небажаними» публікаціями та канали за поданням Роскомнадзора вносять до списку забороненої інформації як «екстремістські» та вимагають від провайдерів блокувати доступ до них.
За даними проекту «Роскомсвобода», кількість сайтів, до яких застосована військова цензура, наразі перевищує 20 тисяч. За інформацією Роскомнадзора, на квітень 2024 року заблоковано 220 тисяч матеріалів за військовою цензурою.