Росіяни викрали директорку ліцею №3 Новокаховської міської ради Ірину Дубас
19 серпня 2022 року у Новій Каховці викрали директорку місцевого ліцею №3 Ірину Дубас. Хвора на онкологію жінка провела п’ять днів у поліцейському відділку, після чого її звільнили 23 серпня, і вже наступного дня вона виїхала на підконтрольну Україні територію. Про це повідомила сама Ірина Дубас виданню ZMINA.
Життя під тиском
У лютому 2022 року Ірина Дубас лікувалася в онкологічній клініці на Київщині. Операція та запланований курс хімієтерапії були перервані війною, і жінка змушена була повернутися додому. Після окупації міста вона зазнавала постійного тиску з боку голови окупаційної адміністрації Володимира Леонтьєва. Він намагався змусити Дубас перевести ліцей на російську програму навчання.
«Леонтьєв викликав нас і вимагав перевести школу на російську програму, пояснюючи, що “зарплати будуть шикарні, і Росія дбає про вчителів краще, ніж Україна”», – згадує Ірина.
Тиск і примус
Не лише Леонтьєв чинив тиск на Ірину Дубас. Колишній директор школи №10 В’ячеслав Рєзніков, призначений окупантами начальником відділу освіти, також вмовляв її зрадити своїм принципам. Він разом із прессекретаркою Леонтьєва, Зоряною Ус, намагався переконати Дубас перейти на бік ворога.
«Вони говорили, що я авторитетний директор, і якщо я піду, інші підуть за мною. Але я відмовилася», – розповідає Ірина.
Викрадення
20 серпня Ірина планувала виїхати з окупованої території, але 17-го вирушила до знайомих у село Урожайне. 19-го серпня її викрали озброєні чоловіки в балаклавах, які зламали ворота і увірвалися в будинок. Усіх мешканців притиснули до стіни, відібрали документи та телефони.
Утримання і допити
Ірину привезли до новокаховського відділку поліції, де вона просила викликати лікаря для ін’єкцій, але їй відмовили. Усі п’ять днів уколи робила інша ув’язнена директорка школи, без належних умов. Камера, в якій утримували Ірину разом із трьома жінками, була обмеженого простору і переповнена рудиментами радянського часу.
Ірину допитували щоденно, слідчий ФСБ з позивним «Умар» звинувачував її у сприянні українській освіті та навідництві. Її катували психологічно, погрожували ув’язнити на 15 років. Буряти, які охороняли будівлю, застосовували фізичну силу.
23 серпня Ірину звільнили після примусу передати техніку з ліцею колаборантці Лілії Гришагіній. На наступний день її переправили на підконтрольну Україні територію.
Подальші дії
ZMINA разом з партнерами документує випадки насильницьких зникнень та викрадень цивільних осіб. Якщо ваші рідні зникли або є побоювання їх викрадення, пишіть на електронну адресу ys@zmina.ua. Інформація буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів для подальшого розслідування воєнних злочинів.