6 липня 2023 року окупанти, підриваючи греблю Каховської ГЕС, спричинили масштабну катастрофу. Під водою опинилися сотні будинків, тисячі людей втратили своє житло.
Жителі Херсонщини, чиї оселі затопило, мають різні історії та проблеми. Однак їх об’єднує біль втрати та надія на перемогу, адже найцінніше – життя, в них залишилося.
Разом з Херсоном у зоні підтоплення опинилося близько 16 населених пунктів Правобережжя. Близько 500 домогосподарств було зруйновано чи пошкоджено. Максимальний рівень підтоплення в Білозерській громаді досягав 4,6 метра.
Будинки та поля опинилися під водою. Люди залишили свої зруйновані помешкання, де стелі обвалилися, і речі були змиті. Ті, хто залишився, зіткнулися з подвійним випробуванням – водою та обстрілами з лівого берега.
Минув рік з моменту катастрофи на Каховській ГЕС, яку світ назвав актом екоциду. Що змінилося у житті постраждалих, де вони зараз мешкають, і чи вдалося їм відновити домівки – читайте далі.
Відбудова ускладнена через обстріли
За словами заступника начальника Білозерської СВА Олексія Журавленка, головною проблемою відбудови житла є постійні обстріли. Громада знаходиться у зоні бойових дій, що унеможливлює роботу експертів та ремонтних бригад.
72 родини, чиї оселі постраждали, отримали допомогу в розмірі до 15 тис. грн. Місцева влада також надала 78 комплектів побутової техніки, закупленої за рахунок субвенцій з інших громад, допомоги Херсонської ОВА та донорів.
Матеріальну допомогу на підтоплені ділянки отримали 60 домогосподарів. 20 мобільних будинків було надано для тимчасового проживання, з генераторами та набором посуду. Постраждалим видавали ремонтні комплекти: плити ОСБ, дошки, тенти, шифер, пічки-буржуйки та теплий одяг.
Зворушливі історії жителів Білозерки
Віктор та Наталія Соколани живуть у Білозерці на вулиці Приозерна. Їхній будинок затопило на понад три метри. Наталія пригадує, як здавалося, що все їхнє життя пішло під воду.
“Залишилися лише чотири стінки і дах. Ми з дружиною вирішили залишатися тут, незважаючи на труднощі. Донька з онукою виїхали ще у 2022 році в час окупації.” – розповідає Віктор Соколан.
Він згадує, що, попри відчай, всі допомагали одне одному. У дружній співпраці вони прибрали зруйноване майно, надавали прихисток та підтримку.
Кілька місяців родина жила у знайомих, а у вересні повернулася до свого будинку. Завдяки волонтерам та благодійникам вони змогли відновити житло.
Сподівання на відбудову
Ольга Осіння, втратила свій будинок разом із майном. Після загибелі чоловіка вона виїхала, але її хворий свекор залишився. З допомогою волонтерів їм вдалося відновити опалення та прибрати сміття.
Ольга подала документи на відшкодування, але розуміє, що процес тривалий. Вона висловлює вдячність всім, хто допомагає та цікавиться їхньою долею.
Складнощі у Дар’ївській громаді
У Дар’ївській громаді підтоплено 252 об’єкти. Понад 100 мешканців подали заявки на компенсацію, з яких 65 отримали допомогу від волонтерів.
Проблеми виникають через відсутність документів на право власності. Проте держава вже виплатила кошти на відновлення часткових пошкоджень, і деякі мешканці отримали житлові сертифікати.
Будинок багатодітної сім’ї Єфімчуків із Федорівки затопило до самого даху. Вони змогли врятувати своє господарство, але речі – ні. Їхній будинок зруйновано до основ. Завдяки житловому сертифікату родина придбала квартиру у Чорноморську, але адаптація до нового життя важка.
“Ми хочемо повернутися до Федорівки, де вже нічого немає…” – зізнається Ольга Єфімчук.
У Федорівці залишилась сім’я Олени Черкесової, чий будинок затопило повністю. Вони тимчасово мешкають у модульному будинку та сподіваються на нове житло, відстоюючи свої права у суді. Олена пережила багато випробувань, але залишається вірною рідній землі.
“Ми прикипіли до цієї землі, вона нам рідна!” – каже Олена Черкесова.