





До повномасштабного вторгнення Росії в Україну, будинки культури, сільські клуби та бібліотеки на Херсонщині були осередками культурного життя. Вони слугували місцем, де люди могли продемонструвати свої таланти і поділитися ними з односельцями.
Війна внесла свої корективи: багато закладів зазнали руйнувань, а працівники та активісти культурної сфери були змушені евакуюватися. Фінансування також суттєво скоротилося, і благодійні організації не поспішають допомагати, поки бойові дії тривають.
Чи є перспектива відродження культурного життя на прифронтовій Херсонщині — читайте в нашому ексклюзивному матеріалі.
Відновлення культурної спадщини та підтримка ЗСУ
Чорнобаївський будинок культури завжди приділяв увагу відновленню та популяризації українських народних традицій, розвитку творчості дітей та дорослих, проведенню змістовного дозвілля для місцевих мешканців.
Протягом років тут діяли близько 20 колективів і гуртків. Найбільшу популярність здобули ансамбль народної пісні “Журавка”, вокальне тріо “Мальви”, вокальний квартет “Жайвір”, народний хор “Калиновий цвіт”, молодіжний театр “Дебют”, дитячий театральний колектив “Парасольки” та танцювальний колектив “Школа танцю”.
Особливо відзначилися народний хор “Калиновий цвіт”, заснований в 1951 році, що отримав почесне звання “народний самодіяльний” і успішно виступав на всеукраїнських конкурсах та фестивалях під керівництвом заслуженого працівника культури України Михайла Варгуна.
Протягом десятиріч, роботою будинку культури керував заслужений діяч культури України В’ячеслав Татарінов, який продовжує працювати концертмейстером. Під його керівництвом функціонували вокальні гурти “Гармонія” та “Забавні дівчата”.
Співпраця з громадами в зоні бойових дій
Керівниця культури Чорнобаївської сільської ради, Віра Антонова, розповіла про здобутки та проблеми культурних закладів в умовах війни.
“Наш будинок культури у Чорнобаївці, три сільські клуби та чотири бібліотеки продовжують працювати. Проте ми стикаємося з великою дефіцитом кадрів, адже люди звільняються через бойові дії в нашій зоні. Нові спеціалісти не поспішають на роботу в культуру через низьку оплату та складні умови”, – поділилася Антонова.
Також вона розповіла про знищений росіянами будинок культури і бібліотеку в Посад-Покровському. Є надія на відновлення, оскільки було виділено новий транш, але перспектива не дуже обнадійлива.
“У Посад-Покровському наразі велика кадрова проблема. Два тижні тому звільнилася директорка будинку культури Олена Таточенко. Крім того, є питання про відновлення роботи бібліотеки, оскільки будівлі більше немає”, – розповідає Антонова.
У Чорнобаївській громаді було багато планів з розвитку культури, які були скасовані через пандемію COVID-19 та війну.
“Раніше ми організовували масштабні святкування Дня Чорнобаївки та Івана Купала. Зараз багато заходів проводиться в онлайн-форматі через безпекову ситуацію. Також колективи розпалися, наприклад, танцювальний колектив “Ерідан” більше не функціонує, оскільки керівниця і діти виїхали”, – зазначила Антонова.
Проте громада продовжує активно працювати, спрямовуючи свої зусилля на допомогу Збройним силам України. З 1 вересня розпочнеться благодійний аукціон на підтримку бригади, що звільняла Чорнобаївку. Місцеві майстри готують свої вироби для аукціону, а зібрані кошти будуть передані військовим.
Культура адаптується до реалій війни
Михаела Соколова близько року працює художньою керівницею у Чорнобаївському будинку культури. Вона здобула освіту вчительки образотворчого мистецтва і зараз також веде гурток декоративно-прикладного мистецтва у місцевій школі мистецтв.
“Після початку війни я втратила працю в місцевій школі-інтернаті. Коли мені запропонували спробувати себе в ролі художньої керівниці, я була здивована, оскільки це не зовсім мій профіль. Але бачачи роботу В’ячеслава Татарінова та Ольги Швець, я отримала натхнення та бажання працювати. Наші земляки добре реагують на концерти, мистецтво допомагає їм зняти психологічне напруження від війни”, – поділилася Михаела Соколова.
У будинку культури діє народне тріо “Мальви”, народний вокальний ансамбль “Гармонія” під керівництвом В’ячеслава Татарінова, та любительське об’єднання “Творча майстерня”.
“Я веду літературний гурток “Інтонація” для підлітків та викладаю “Патріотичну майстерню” онлайн. Підготовлюю різні аксесуари, веду концерти, і наша діяльність отримує схвальні відгуки. Також заняття проводяться в укриттах для безпеки”, – розповіла Михаела.
Пані Михаела також наголосила на важливості участі дітей у таких заходах, які допомагають їм соціалізуватися в умовах війни.
“Під час одного з заходів ми разом з дітьми розписували відстріляні гільзи для Музею війни в Ізмаїлі. Завдання мистецтва – зробити перевагу з недоліків, особливо під час війни. Ми перетворюємо все на красу, а краса – це життя і перемога над агресією”, – поділилася художня керівниця.
Діяльність Чорнобаївської школи мистецтв також не залишається без уваги. Ольга Швець, директорка школи та керівниця вокального тріо “Мальви”, зазначила про активну участь викладачів та учнів у місцевих заходах.
“У квітні 2023 року ми провели перший концерт за участю театру імені Миколи Куліша. Надалі ми самі організовували заходи, більшість з них відбуваються в укриттях, але це не зменшує їх значимості”, – зазначила Ольга Швець.
Лариса Верепаха, вчителька фортепіано та концертмейстерка, підкреслила високий рівень культурного розвитку в селі.
“Попит на культурні заходи дуже високий, і нам допомагають із інструментами. Сподіваємося на продовження партнерства, яке вже принесло нам кілька бандур від Тернопільської громади”, – поділилася Лариса Верепаха.
Відновлення клубу в Клапаях завдяки переселенцям
Справжнім здобутком для Чорнобаївської громади стали переселенці з Антонівки. Особливо відзначилися Юлія Ростока і Наталя Олефіренко, які відновили роботу клубу у Клапаях.