Продовжується навчальний курс для активістів Тягинської громади, які є членами Громадської ради з відновлення. Наприкінці літа відбувся  онлайн-тренінг на тему “Інструменти місцевої демократії, залучення громадян та громадська активність. Підготовка плану публічних консультацій”.

Мета тренінгу: підвищити знання та навички членів дорадчо-консультативних органів щодо інструментів місцевого самоврядування, різних форм громадської участі та їх залучення; підготовка плану консультацій з громадськістю.

Тренінг провів експерт Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень Дементій Білий.

На тренінгу учасники дізналися про правові основи залучення громадян, нові правила взаємодії з громадськістю в питаннях місцевого значення, про зміни в законодавстві України щодо народовладдя на місцевому рівні, новітні процедури демократії участі, а також про публічні консультації і бюджетні слухання і важливість ухвалення Статуту громади.

Відзначено, що знання з цієї теми становлять цінність для широкої аудиторії.

Правові основи участі громадян визначені в міжнародних і національних документах, таких як Міжнародний пакт ООН про громадянські і політичні права, Європейська хартія місцевого самоврядування, Орхуська конвенція, Конституція України, низка законів, що регулюють місцеве самоврядування, органи самоорганізації населення та доступ до публічної інформації.

Створення ефективних механізмів участі громадян у вирішенні місцевих питань є одним з ключових завдань місцевих рад: затвердження Статуту громади, запровадження публічних консультацій, забезпечення відкритості в роботі місцевих рад.

Учасники тренінгу брали участь в інтерактивних сесіях, де обговорювали оновлення інформування громадян та форми їх активноїParticipation.

Значення участі громадськості для місцевої демократії важко переоцінити, оскільки вона забезпечує контроль за діяльністю органів влади, підтримує прозорість прийняття рішень, впливає на формування політики, а також зміцнює солідарність та взаємодопомогу в суспільстві.

Статути територіальних громад повинні бути ухвалені до 1 січня 2027 року.

Основні форми демократії участі, зазначені в законодавстві про місцеве самоврядування:

Громадські слухання

Загальні збори громадян

Місцеві ініціативи

Органи самоорганізації населення

Місцевий референдум

Додаткові форми демократії участі:

Публічні консультації

Громадські обговорення

Громадські ради і колегії

Громадські організації та їх проекти

Інститут радників

Соціальне партнерство, конкурси проектів

Навчальні програми для громади та ОМС

Громадські благодійні акції

Звернення та петиції до органів влади

Громадські приймальні, юридичні клініки, консультування

Спільне стратегічне планування з місцевою владою

Діалогові платформи, зустрічі з владою

Використання ефективності PR-відділів

Протестні акції

Скриньки для пропозицій

Соціологічні дослідження

Електронні петиції

Бюджет участі

Громадська експертиза

Доручення виборців

Толоки, інші види громадської роботи.

Публічні консультації надають мешканцям можливість брати участь в обговореннях, організованих місцевими органами влади, що дозволяє їм висловлювати свою думку щодо важливих питань місцевого рівня.

20 червня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про публічні консультації», який визначає принципи їх проведення:

1. Принципи: участь, відкритість, прозорість, доступність та підзвітність.

2. Обов’язковість проведення публічних консультацій з детальним звітуванням про їх результати.

Порядок проведення визначається місцевими радами.

Громадські ради – двигун публічних консультацій

Громадська рада займається підготовкою пропозицій до плану публічних консультацій, залучаючи представників зацікавлених сторін. Вона також проводить моніторинг громадських запитів, забезпечуючи прозорість інших владних структур.

Орієнтовний план публічних консультацій є основним документом, що відображає залучення громадян, складений на основі пропозицій Громадських рад.

Публічні консультації повинні відбуватися щодо проектів, які стосуються:

конституційних прав і свобод;

життєвих інтересів громадян;

регуляторної діяльності;

стратегічних цілей розвитку;

адміністративних послуг;

бюджетних витрат.

Цей матеріал підготовлений у рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Всі висловлені думки належать авторам і не завжди відображають позицію Фонду.

Галина Бахматова

Громадський вісник Херсонщини

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts