Центр з розшуку осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, займається пошуком військових та цивільних, які зникли під час бойових дій або внаслідок дій російських військ.
Цей центр працює під егідою Головного управління Національної поліції у Херсонській області. Тут проводять не лише пошукові операції, але й молекулярно-генетичні експертизи, як повідомляє Суспільне Херсон.
Начальниця відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління ГУ НП у Херсонській області, Оксана Запорожченко, роз’яснила процес відбору ДНК у Центрі з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
“Коли до нас звертається родич зниклого, в нього беруть зразки біологічного матеріалу. Отриманий ДНК-профіль вносять до єдиного реєстру геномної інформації, що ведеться державним науково-дослідним центром МВС України”, — зазначила Запорожченко.
Процедура встановлення ДНК-профілю займає від півтори до двох годин завдяки сучасному обладнанню, яке надали міжнародні інвестори.
“Українські області, включно з Херсонською, оснащені мобільними приладами ANDE-6С, які швидко встановлюють ДНК-профіль людини. Прилади можуть аналізувати різні типи тканин, проте обов’язковим є висновок експерта”, — розповіла Оксана Запорожченко.
Центр із розшуку осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, працює в Херсонській області з квітня 2024 року. Його організували на базі Головного управління Національної поліції області. До його складу входять слідчі, криміналісти та працівники оперативних підрозділів, повідомляє заступник начальника відділу слідчого управління ГУ НП області Костянтин Савін.
“Після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну на Херсонщині, як і в інших областях, працювала спеціальна група з розшуку безвісти зниклих осіб. У квітні поточного року створено центр, який вже має певні результати”, — пояснив Савін.
До центру можуть звертатися люди, які втратили зв’язок із родичами на території Херсонщини.
“Найчастіше люди зникають під час бойових дій або катастроф. Також трапляються випадки зникнення під час підриву Каховської ГЕС у 2023 році та втрати зв’язку на узбережжі чи на тимчасово окупованій території”, — додав він.
Процедура звернення включає кілька етапів та способів подачі заяви про зникнення.
“У нашому центрі працює гаряча лінія, що прив’язана до месенджерів Telegram, WhatsApp і Viber. Люди можуть звертатися, навіть із тимчасово окупованих територій. Також можна звернутися до центру особисто з заявою”, — зазначив Савін.
Подібні центри діють по всій Україні, вони співпрацюють між собою та з експертними установами. Подати заяву про зникнення та здати біоматеріал можна також через українські консульства за кордоном.
Фото: Суспільне Херсон