
На Херсонщині окупаційна адміністрація Російської Федерації незаконно захопила елеватори, де зберігалася велика кількість зерна від аграріїв, які були змушені виїхати з тимчасово окупованих територій. За словами свідків, навіть ті, хто вирішив співпрацювати з окупантами, залишилися без свого майна, коли зареєстрували свої підприємства в російській юрисдикції.
Про це у розмові з Центром журналістських розслідувань заявив керівник однієї з агрокомпаній Каховського району, коментуючи публікацію розслідування під назвою «Дерибан іменем Сальда. Окупаційна прокуратура повертає захоплені активи, але не законним власникам».
За інформацією підприємця, російські загарбники в першу чергу намагалися захопити елеватори, де зберігалося зерно від аграріїв, які вимушені були залишити окуповані території.
«Їх цікавило зерно, яке можна було незаконно привласнити. Наприклад, на Новоолексіївському елеваторі в Генічеському районі зберігалося значна кількість пшениці, включаючи всі запаси підприємств, пов’язаних з Іриною Барах, дружиною колишнього головного військового прокурора Анатолія Матіоса», – повідомив співрозмовник ЦЖР.
Елеватор у селищі Сірогози належить холдингу «ОптімусАгро Трейд» з Дніпра, який є одним із провідних виробників та експортерів рослинної олії в Україні. За словами аграрія, на момент окупації там зберігалися великі обсяги насіння соняшнику, яке постачалося до переробних заводів.
«За приблизними оцінками, обсяги насіння соняшнику перевищували 1,5 мільярда гривень. Лише в компанії «Фрідом Фарм Інтернешнл» було насіння на приблизно 300 мільйонів гривень! Проте, прокуратура окупантів стверджує, що в результаті неправомірного використання елеваторів у Сірогозах і Новоолексіївці загальні збитки становлять понад 10 мільйонів рублів, що, на їхню думку, не враховує величезні обсяги викраденого зерна», – зазначив аграрій.
Джерело також зазначило, що окупаційна адміністрація розграбувала активи, які знаходилися в Таврійську, зокрема Новокаховський комбінат хлібопродуктів та Новокаховський річковий порт, а також склади агрокомпаній у Каховці. Звідти активно вивозили зерно та добрива.
Для контролю над захопленими підприємствами, окупаційна адміністрація Російської Федерації заснувала підприємство «Херсонська зернова компанія» в червні 2022 року. Одним з елеваторів, що перебувають під контролем цього підприємства, є Братолюбівський елеватор, що є філією АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
З червня 2024 року «ХЗК» очолює колаборант Сергій Ківа з Запоріжжя, підприємець, народжений 17 лютого 1983 року.
«Зерно на окупованих територіях можна було продавати виключно через ‘Херсонську зернову компанію’ та лише одному покупцеві в Криму. Як тільки украдене зерно було вивезене з області, усі захоплені елеватори втратили сенс у використанні. Незалежно від їхньої роботи, потрібно сплачувати податки до окупаційної адміністрації та ‘данину’ кадирівцям, які контролюють підприємство», – зазначив співрозмовник ЦЖР.
Проте, аграрії, які співпрацювали з окупантами, також залишилися без свого майна.
«Деякі колеги передали своє зерно на зберігання до Партизанського елеватора у Риковому, який згорів у червні 2023 року. Вони не отримали відшкодування, і намагаються відсудити хоч щось, але безуспішно», – додав джерело ЦЖР.
Раніше повідомлялося, що російські прокурори подали позови до «арбітражного суду» тимчасово окупованих територій Херсонської області щодо повернення захоплених елеваторів та майна, одночасно стягують збитки за їх неправомірне використання. У ці позови не включено законних власників активів, як це передбачає законодавство.
Додамо, що каховські колаборанти також намагаються повернути під контроль ринок, який було у них відібрано.