Село Посад-Покровське Чорнобаївської громади постраждало від окупантів практично повністю на початку війни. Проте, незважаючи на масштабні руйнування, жителі продовжують повертатися до своїх домівок.

Завідувачка місцевої бібліотеки Олена Демишева не може уявити своє життя без рідної землі.

Втрати і спогади про щастя

“Лише тепер усвідомлюєш, що втратила, і зрозуміла, наскільки щасливим було те, здавалося б, просте життя. Я багато років працювала в бібліотеці, і це мені дуже подобалося: організація заходів, спілкування з читачами, пошук історичних матеріалів про Посад-Покровське… Це була робота моєї мрії!”

Олена згадує, як до 2022 року її діти мали стабільну роботу та щасливе особисте життя. Вона сама планувала проводити ремонти, щоб зробити свій дім більш затишним.

Однак війна зруйнувала плани мільйонів українських родин, позбавивши їх надій на майбутнє. Багато херсонців, у тому числі й Олена, зазнали справжнього пекла війни.

“16 березня російські війська атакували наше село з повітря. Ми бачили, як горіли школа та будинок культури. Під час нападу дісталися підвалу, а наступного дня вирішили евакуюватися. Село практично спорожніло, більшість людей покинула його ще 15 березня.”

Олена з родиною спершу виїхали до Миколаєва, потім стали на деякий час мешкати на Вінниччині. Водночас її донька з окупованого Херсона дісталася до них, і в кінці травня родина знайшла новий притулок під Львовом.

Життя родини поступово налагоджувалося. Але як тільки ЗСУ звільнили Посад-Покровське, Олена відразу повернулася додому.

Повернення на зруйновану батьківщину

“15 листопада 2022 року я повернулася в село. Зустріла дім свого сина, де залишилися лише руїни. Серце завмерло, коли я підійшла до власної оселі.”

На жаль, від свого будинку вона побачила лише фасад. Внаслідок ворожих обстрілів її дім, сарай та гараж стали непридатними.

“Ми розбирали руїни, що колись були нашими домівками. Нам довелося щось рятувати, бо удар стався лише за кілька днів до звільнення села.”

Остаточно Олена повернулася до Посад-Покровського 11 квітня 2023 року і знову вийшла на роботу. Бібліотека була знищена, але жінка намагалася щось відновити, адже була впевнена в її важливості для села.

Під час евакуації вона сховала історичні матеріали, збираючи їх багато років, щоб зберегти для своєї громади.

Після повернення Олена отримала модульне житло, хоч воно завдає чимало незручностей у спекотну літню пору та холодну зимовий час.

“Влітку там дуже спекотно, взимку – холодно. Це не найкраща альтернатива, але я намагаюся впоратися.”

Пізніше вона допомагала іншим мешканцям села оглядати пошкоджені будинки, а згодом переїхала до Чорнобаївки, де працювала в бібліотеці, не забуваючи про рідне село.

“Я активно вела сторінку бібліотеки в соцмережах, організувала онлайн-заходи та шукала благодійників для відновлення бібліотечного фонду.”

Посад-Покровська бібліотека отримала 500 нових книг від українських організацій та видавництв, а також допомогу від благодійників з Німеччини.

Відновлення сільської культури

Завдяки релігійним організаціям, Олена змогла повернутися до села 9 вересня 2023 року. Благодійники надали нові модульні будиночки для жителів.

“Ці нові будинки маленькі, але комфортні, їх можна опалювати. Я планую підключити електрику та зробити навіс. Це дозволить жити з комфортом, поки не буде відновлено мою оселю.”

Олена уклала угоду з державними органами щодо відновлення свого зруйнованого будинку. Проект має бути реалізований до кінця 2025 року.

“Але, чесно кажучи, багато з тих, хто подали документи, ще чекають на відновлення,” – зазначає Олена.

Крім того, в деяких будинках села волонтери розпочали капітальний ремонт, але через брак фінансування роботи призупинилися.

“У нас є проблеми з інфраструктурою: частина людей живе без води. Ми сподіваємося на відновлення, адже село оживає, відкриваються магазини та кафе.”

Олена залишається в Посад-Покровському разом із невісткою. Її сина мобілізували, а донька виглядає перспективно в новому місті.

“Іноді я жаліюся доньці, але вона нагадує мені, що це мій вибір – повернутися додому, і я щаслива в своєму рідному селі,” – резюмує бібліотекарка.

Цей матеріал створено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.

Білозерка.info

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts