Після публікації матеріалу на інформаційному ресурсі “Вгору”, що посилається на проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я», у якому повідомляється про примусове введення дітей в окупаційні школи з російською освітньою програмою, в російських соціальних мережах з’явилися спроби заперечення цієї інформації. Розглянемо, чому ці “спростування” є недостовірними.
Анонімні закиди
В одному з повідомлень анонімного каналу заявляється про те, що вся інформація є вигадкою, оскільки директорка ліцею №3, Ірина Дубас, покинула Нову Каховку. Проте, слід зазначити, що в згаданій новині йдеться саме про ліцей №10, а не про ліцей №3.
По-друге, анонімні джерела не наводять подробиць про причини виїзду Ірини Дубас. Вона стала жертвою викрадення з боку спецслужб, де зазнавала жорстокого ставлення з метою примусу до співпраці. Згодом її вдалося звільнити завдяки зусиллям колег.
Далі, анонімний канал наводить висловлювання матері, яка начебто підтверджує інформацію, однак її відповідь не містить конкретики і свідчить про нерозуміння її запитання.
Підтвердження фактів
Є кілька фактів, які свідчать про протиправні дії окупантів у навчальному процесі. По-перше, раніше згадувалося про насильство, використане для примусу педагогів до російських стандартів освіти.
По-друге, Ірина Дубас у своєму інтерв’ю зауважила, що окупанти сплачують батькам щомісячні гроші, щоб примусити їх ставити дітей до своїх шкіл. Це свідчить про важкі умови життя в регіоні, в яких населення змушене боротися за виживання.
Окупанти пропонують ці платежі лише жителям тимчасово окупованих територій, а не власним громадянам. Це вказує на їхній відчай у підтримці контролю над цими районами.
По-третє, Ірина зазначила, що в окупаційних школах основною вимогою є зібрання документів. Окупанти активно заохочують процедуру оформлення 82 заяв на навчання в ліцеї №10.
Стан в навчальному закладі №10
Міський голова Нової Каховки, Володимир Коваленко, підтвердив ситуацію в ефірі телеканалу “Еспресо”. Він розповів, що окупанти мали на меті відкрити клас у ліцеї №10, але більшість батьків вирішили не віддавати своїх дітей до цієї школи.
Виконуюча обов’язки директора ліцею Світлана Істоміна зазначила, що заклад офіційно працює, але навчання проводиться за російською програмою з онлайн-уроками з Генічеська. Таким чином, 82 дитини підписалися на навчання, що забезпечує їхнім родинам деякі фінансові засоби для виживання.
Окупанти призначили директором ліцею колаборантку, яка допомагала їм у проведенні незаконних референдумів. Зараз вони перереєстровують навчальні заклади, використовуючи старі дані про їх заснування.
[В ліцеї №10 зараз дистанційно навчаються 569 учнів за українською програмою, багато з яких відвідують заняття з-за кордону. Раніше тут навчалися 975 дітей, які не зазнавали небезпеки до початку війни.]
Христина Боровкова, Вгору
Херсон Онлайн общественно политическое интернет издание