Вчитель із Дар’ївки Руслан Руденко тривалий час організовував в школі гурток “Джура”. Ця всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра включає в себе спортивні змагання і заходи, спрямовані на розвиток сили, витривалості та патріотизму. Під час російської окупації йому вдалося зберегти в своєму селі національні символи та прапори. Цього року команда учасників гуртка “Вільні люди” під його керівництвом успішно змагалася на обласному рівні у змаганнях “Джура” та під час двох спеціальних вишколів.

Від школярських ініціатив до спортивних перемог

Руслан Руденко викладав кілька дисциплін, зокрема, захист України, фізику та фізичну культуру. Також він був класним керівником та керівником гуртка “Джура”, який був створений у 2015 році за ініціативою тодішнього старшокласника Данила Щоголя, найактивнішого учасника учнівського самоврядування. Данило до закінчення навчання продовжував займатися гуртком.

Він ініціював нашу участь у районних змаганнях. Тоді я був його помічником, і ми вибороли друге місце. Наступного року сталася наша перемога на районному рівні, що дало нам можливість взяти участь в обласних змаганнях у селі Красному, — згадує Руслан.

У змаганнях “Джура” брали участь понад 20 команд. Протягом семи днів учасники жили на морському узбережжі в наметах, змагаючись у різноманітних конкурсах, від знання історії до туристичних випробувань. Діти також навчалися основам надання першої медичної допомоги.

Окрім “Джури”, Руслан Руденко супроводжував дітей на конкурси “Козацький гарт” та вишкіл “Гвардієць”. У цих заходах брали участь понад 300 дітей з усіх регіонів України, учасники були розподілені по командах, щоб сприяти знайомству дітей із різних областей.

Як під час окупації рятували національні символи

Із початком повномасштабної війни всі змагання і вишколи були призупинені через окупацію Херсонщини російськими військами. Руслан згадує перші дні цей період.

Спочатку було важко зрозуміти цю ситуацію. На десятий день волонтери принесли хліб, і ми роздавали його родинам з дітьми. Хліба не вистачало, тому обирали найбільш нужденних, — згадує він.

У підвалі він зберігав картоплю, яку частково роздав знайомим. Спочатку родина не планувала виїжджати, проте з початком обшуків ситуація змінилась. Руслан розповідає, що військові проводили детальні огляди, і йому постійно доводилось хвилюватись за збереження патріотичної символіки та козацького вбрання.

Згодом в селі почали ширитися чутки про те, що вчителів можуть примусити викладати за російською програмою. На початку квітня Руслан дізнався про жахи, що сталися в Бучі.

Коли ми спостерігали за російськими колонами техніки, я зрозумів, що потрібно виїжджати. На дев’ятий день я знайшов перевізника й 10 квітня ми виїхали, — розповідає він.

Перед від’їздом Руслан закопав усі матеріали, пов’язані з “Джурою”.

Команда “Вільні люди” повертається до змагань

Руслан і його дружина Наталія, яка також викладає в початкових класах, знайшли тимчасовий прихисток на Заході України. Пара продовжила працювати дистанційно. Цього року Херсонський обласний центр туризму та краєзнавства запропонував Руслану знову організувати команду для участі в змаганнях “Джура” в Закарпатті.

Руслан зв’язався з учасниками гуртка і дізнався, що діти із задоволенням готові взяти участь у змаганнях. Це була чудова можливість для відпочинку в мальовничій місцевості, соціалізації та часу, проведеного далеко від обстрілів.

Прибувши додому, Руслан викопав матеріали, які він ховав, і взяв з собою на Закарпаття прапори, що збереглися під час окупації. Після “Джури”, команда учасників відвідала ще вишколи “Гвардієць” та “Джура Поліцейський”.

Четверо учасників цьогорічної “Джури” та вишколів – Андрій, Лєра, Крістіна та Микита, учні 11 класу Дар’ївського ліцею, поділилися своїми враженнями. Вони зазначають, що “Джура” – це не лише теоретичні знання, а й емоції, спогади, нові знайомства. Лєра особливо підкреслила, що отримані навички допоможуть їй у майбутній професії. Андрій розповів про польові змагання та екскурсії, під час яких вони оглянули водоспад Шипіт. На вишколі діти вчилися від військових, збирати та розбирати автомати і отримали навички з бойової медицини. Крістіна зазначила, що для неї найзначнішим було спілкування з однокласниками, які перевели її в атмосферу мирного життя до війни.

Команда “Вільні люди” повернулася не з порожніми руками: з обох вишколів вони привезли грамоти, дипломи та іншу атрибутику. На змаганнях у Закарпатті діти отримали кілька призових місць і стали третіми в загальному заліку. Тепер гуртківці продовжують підтримувати фізичну форму й готуються до нових змагань, беручи участь у відбірковому онлайн конкурсі.

Фото з цьогорічних заходів надані Русланом Руденком

 

Вгору

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts