У прифронтових районах Херсонської області спостерігається зростання атак російських військових на цивільні автомобілі. Штучні атаки дронів на транспортні засоби стали звичним явищем, що підняло питання компенсації за пошкоджені або знищені автомобілі на новий рівень актуальності.
Згідно з українським законодавством, компенсація за знищене або пошкоджене нерухоме майно регулюється Законом України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій”, що набрав чинності 22 травня 2023 року. Проте, на жаль, на сьогоднішній день держава не передбачила компенсацію за автомобілі, пошкоджені в результаті війни, хоча робота у цьому напрямку триває.
Серед останніх новин у цій галузі – законопроєкт №11147, поданий до Верховної Ради, який передбачає компенсації для власників легкових автомобілів, автобусів, вантажівок, причепів та напівпричепів, що постраждали внаслідок обстрілів. Виплати зможуть отримати як фізичні, так і юридичні особи, а також їх спадкоємці. Для цього необхідно буде подати заяву до спеціально створених комісій у територіальних громадах. Заяви можна буде подавати під час дії воєнного стану і протягом трьох років після його припинення.
В даний час цей законопроєкт розглядається в парламенті, і є надія, що зміни незабаром наберуть чинності, дозволивши постраждалим власникам автомобілів отримати компенсацію за завдані збитки від російських атак.
У зв’язку з цим, для того щоб у майбутньому отримати відшкодування, необхідно зафіксувати факти пошкодження чи знищення авто. Для цього слід:
- Звернутися до правоохоронних органів (поліція, СБУ) з письмовою заявою про скоєння злочину, вимагати її реєстрацію у Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань, а також складання протоколу огляду місця події з фотофіксацією і детальним описом пошкоджень і причин їх виникнення, зазначивши, що вони стали наслідком військових дій.
- Оцінити розмір збитків, для чого необхідно замовити автотоварознавчу експертизу. Експерт надасть висновок про ступінь пошкодження автомобіля. Також важливо зберегти всі документи, що підтверджують витрати на відновлення автомобіля.
Розмір компенсації буде визначатися індивідуально для кожного отримувача та в залежності від стану і віку автомобіля. Експерти враховуватимуть національні стандарти і методики оцінки, що діють на момент розгляду відповідної заяви.
Що стосується автомобілів, які були знищені і залишаються зареєстрованими за власниками, їх потрібно буде зняти з реєстрації. Сервісні центри Міністерства внутрішніх справ надають безкоштовну послугу зі списання транспортних засобів.
Для вибракування автомобіля необхідні наступні документи:
- Паспорт із відміткою про реєстрацію місця проживання (або ID-карта та витяг про місце проживання);
- Довідка про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (якщо є);
- Номерні знаки (якщо є);
- У разі викрадення номерних знаків чи свідоцтва, необхідно надати довідку від правоохоронних органів.
Детальнішу інформацію та консультації щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88. Якщо виникли питання, можна звернутися за підтримкою до громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» за номером (050) 999-01-42. Консультації надаються безкоштовно.
Консультацію підготувала Антоніна Тищенко
Цей матеріал видано за підтримки ГО “Інститут масової інформації” у рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.