Початок повномасштабної війни з Росією підкреслив ряд критичних проблем в Херсонській області. Однією з таких проблем стало вивезення побутових відходів та їх переробка. На теперішній час, ситуація в комунальному секторі стала ще більш складною через зростання боргів населення перед компаніями, недостатню кількість робочих кадрів та спецтехніки.

Дізнайтесь подробиці про те, як місцеві громади, зокрема Білозерська та Чорнобаївська, намагаються вирішити ці проблеми в нашому ексклюзивному матеріалі.

Від викликів війни до інвестиційних можливостей

Володимир Мартинюк, директор комунального підприємства “Чорнобаївський господар,” зазначив, що наразі багато мешканців Чорнобаївки не сплачують за вивезення сміття.

“Цьому є різні причини. Дехто з жителів покинув село через складну ситуацію з безпекою, і тепер вони беруть довідки, що в їх домогосподарстві залишилося, наприклад, не п’ятеро, а двоє людей, аби зменшити плату”, – пояснює він.

На середину листопада тариф на вивезення твердих побутових відходів у Чорнобаївці складає 46,50 грн на особу за місяць. Цей тариф був підвищений з 1 липня через невідповідність старого тарифу фактичним витратам.

“Також нашій громаді загрожує проблема стихійних сміттєзвалищ. Люди викидають сміття в неналежних місцях. Наприклад, на цвинтарі видно, що там скидають відходи. Тим часом, ми можемо безкоштовно вивозити їх на полігон”, – відзначає він.

Ще одна серйозна проблема для “Чорнобаївського господаря” – брак кадрів, оскільки багато чоловіків мобілізовані до армії. Наразі працівниць на підприємстві – половина. За словами керівника, техніка, необхідна для вивезення сміття, поки що є.

Ще до початку війни у Чорнобаївці планувалася реалізація станції для збору сміття. У селах було розміщено контейнери для збору відходів, у тому числі для пластикових пляшок. Земельну ділянку для будівництва станції виділила сільська рада.

Після звільнення Чорнобаївки від окупантів, плани будівництва станції не змінилися. У 2023 році Зорє Ганієва, головна спеціалістка з муніципальних ініціатив Чорнобаївської сільської ради, проходила навчання у “Школі проєктного менеджменту для місцевого самоврядування” за підтримки USAID.

За результатами навчання, вона розробила проект зі створення станції для сортування і компостування твердих відходів.

“Чорнобаївка постраждала від залишків спаленої техніки. Громада не може самостійно вирішити цю задачу. Сортування дозволить переробити ці залишки. Наприклад, з будівельних уламків можна виробити щебінь. А інші відходи можна продати, що принесе кошти для інвестицій у громаду. Станція створить понад 50 нових робочих місць. Ми виділили 16 місць для збору відходів”, – додає активістка.

Фахівці прогнозують, що будівництво сортувальної станції окупиться через 10-12 років. До проекту також залучені сусідні громади – Музиківська і Дар’ївська, з якими укладено угоди про співпрацю.

“На листопад 2024 року проект повністю готовий, ми шукаємо фінансування. Однак, будівництво станції потребуватиме близько 40 млн гривень. Дуже скоро ми представимо проект для обговорення в рамках Програми комплексного відновлення Чорнобаївської громади. Раніше прогнозували, що завершимо реалізацію до 2027 року, але зараз терміни під питанням, адже працюємо над цим”, – повідомила Зорє Ганієва.

Мешканці Надеждівки зайняті самостійним вивезенням сміття

Наталя Скавка, директорка КП “Надія” у Надеждівці Білозерської громади, розповіла про складності, пов’язані з утилізацією відходів у селі.

“У нас немає необхідної техніки для централізованого вивезення сміття. Кожен мешканець повинен самостійно відвозити відходи на сміттєзвалище. На жаль, не всі дотримуються цього правила”, – пояснює вона.

За словами пані Наталі, у 2017 році деякий час сміття з Надеждівки вивозило підприємство “Водограй,” але через брак техніки та борги це тривало недовго.

“Сьогодні ми іноді користуємося бульдозером з Білозерки, аби підгрібати сміття, бо інших можливостей у нас немає,” – зазначає Наталя Скавка.

Проблеми з централізованим вивезенням сміття також підтверджує староста Олександр Івченко.

“Нам необхідний гусеничний трактор, щоб зменшити розсипання сміття. Громада поки не має можливості виділити нам техніку, адже вона зайнята в інших потребах. Сміттєзвалище нам слід облаштувати: огородити, зробити освітлення, а також організувати роботу на ньому. Я знаю приклади в інших містах, коли переробляють пластикові кришки в плитку для дитячих майданчиків. На жаль, у нас ще залишаються випадки сміттєзвалищ.” – говорить староста.

Сортування сміття – це також про безпеку працівників

Нещодавно МКП “Водограй” закликали жителів Білозерської громади не викидати бите скло разом з іншими відходами.

“Ми вже фіксували випадки травм працівників під час вивезення сміття. На щастя, серйозних ушкоджень не було, але ми дуже просимо – вказуйте, якщо у смітті є скло! Наразі у нас немає системи сортування, але небезпечні предмети, як скло, потрібно викидати окремо,” – підкреслили в підприємстві.

Велика кількість битого скла потрапляє до сміттєвих контейнерів через розбиті вікна від обстрілів.

Комунальники просять мешканців позначати на пакетах наявність скла або відводити його в окремий контейнер, що встановлений на території МКП “Водограй”.

Утилізація відходів руйнації – шлях до відновлення інфраструктури

Унаслідок російських атак Україна стикається з проблемою утилізації відходів руйнації, кількість яких перевищила ліміти на полігонах. За даними екологічних організацій, з 2022 року в Україні накопичилося понад 1,5 млн тонн таких відходів. Деякі громади вже впроваджують інноваційні рішення, наприклад, у Бучанській громаді створено тимчасову станцію для переробки будівельних відходів за підтримки програми розвитку ООН.

“Оператор використовує ескалатор для завантаження відходів в бункер, з якого виходить готова фракція. Її можна використовувати як тверде покриття для доріг,” – пояснює Сергій Мостіпака, керівник КП “Бучасервіс.”

Ці та інші рішення можуть бути застосовані і на Херсонщині, але реалізації екологічних ініціатив заважають активні бойові дії.

Дорогі читачі, цінуйте працю місцевих комунальників в умовах бойових дій та сплачуйте за послуги, адже це впливає на зарплати працівників комунгоспів та благоустрій населених пунктів.

Олена Бджола

Білозерка.info

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts