Вбивство однієї людини – це завжди трагедія, тоді як жертви мільйонів стають лише статистичними даними. Це стосується і житла людей. Фермери Євген і Тетяна з Херсонської області зазнали важких втрат від російської агресії, зокрема окупації, пограбувань і насильства. Коли вже здавалося, що найгірше позаду, їхній дім було знищено внаслідок обстрілу російським мінометом з лівого берегу Дніпра.
Історія цієї родини була зібрана в рамках проекту спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Сім’я проживає на хуторі неподалік села Крутий Яр у Чорнобаївській громаді Білозерського району.
Хутір – це маленьке поселення, де приблизно кілька сотень людей займаються фермерством. Родина Євгена володіє ділянкою землі площею понад десять гектарів, яку успадкував він від батька. Разом з дружиною і старою матір’ю, вони почали розвивати власне молочне виробництво, включаючи виготовлення сиру, та городництво. Їхні мрії стосувалися відкриття власного магазину молочних продуктів і пивоварні. Хоча фермерська праця є дуже важкою, ця сім’я любила своє заняття, тому праця не завдавала їм шаленої втоми.

Євген охоче ділився спогадами про те, як грабували їх під час окупації. Це викликало жах у співрозмовника, який усвідомлював, наскільки щасливою була його родина, що в ніч перед окупацією вдалося виїхати з Херсона. Російські солдати приїздили на їхню ферму, забирали все, що залишилося. Під час першого відвідин вони, побачивши стару машину, вирішили її забрати. Коли Євген намагався протестувати, його виштовхнули на землю з погрозами, змусивши віддати автомобіль або жертвувати своїм життям. Відтак, всюди тривали грабежі: вкрадено всі грошові заощадження, заради розваги вбивали худобу. Фермери 16 місяців жили без електрики, пального і генератора, але односельці підтримували їх, як могли. Наприклад, зв’язку не було, і хуторяни навіть не дізналися про деокупацію в перший день.
Після того, як росіяни залишили регіон, родина почала відновлювати своє господарство, але вже після жнив отримала удар у вигляді нового обстрілу, який призвів до знищення їхнього хутора, будинку та всіх запасів пшениці, яку вони встигли зібрати. Вогонь знищив понад 200 тюків соломи, підготовленої на зиму. Євгену і Тетяні вдалось врятуватись і вивести худобу з небезпечної зони, але нині вони живуть в металевому вагончику.
Це лише одна з багатьох страшних історій, які сталися під час війни. За даними Херсонської обласної військової адміністрації, станом на жовтень 2024 року в регіоні пошкоджено понад 30 000 осель, і ця кількість продовжує зростати.
Завдяки спільному проекту громадської організації «Місто сили» та Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Євген і його родина отримують допомогу у реєстрації збитків, які вони зазнали. Це включає відновлення документів, які згоріли, а також допомогу в реєстрації фермерського господарства і отриманні грантів від держави та міжнародних донорів для відновлення діяльності.

Основна мета проекту – допомога людям Херсонщини у вирішенні юридичних проблем, які виникли внаслідок агресії та окупації. Планується наголосити на реєстрації збитків українців у державних та міжнародних реєстрах. Міжнародний механізм компенсацій, що наразі доступний для українців, повинен не лише забезпечити відшкодування, але й підсилити правові важелі впливу на агресора.
Мета міжнародного дипломатичного, юридичного, фінансового і економічного фронту – повернути справедливість для мільйонів людей, використовуючи цивілізовані методи. Наповнюючи міжнародний реєстр збитків, ми активно боремося за вдосконалення процедур компенсації та посилення економічного пресингу на країну, що викликала руйнацію та страждання.
Громадська організація працює з понад двадцятьма фахівцями та волонтерами, включаючи експертів у сфері міжнародного права.
Якщо ваша родина на Херсонщині зазнала втрат від агресії, звертайтеся до громадської організації «Місто сили». Ми готові надати всебічну допомогу у вирішенні правових проблем. Наші юристи допоможуть задокументувати пошкодження та знищення майна, а також проконсультують з питань:
– Алгоритм дій у разі пошкодження майна внаслідок бойових дій;
– Отримання компенсації за зруйноване житло;
– Оформлення прав на нерухомість;
– Відновлення документів на власність;
– Вирішення спорів щодо меж земельних ділянок;
– Оформлення спадщини;
– Права співвласників багатоквартирного будинку;
– Отримання аліментів;
– Оформлення опікунства;
– Захист прав дитини;
– Складання заяв;
– Вимоги для виїзду дитини за кордон;
Цей список не є вичерпним, тож звертайтеся за допомогою.
Для реєстрації на безкоштовну юридичну допомогу:
Телефонуйте: +38-095-216-46-11 (з понеділка до п’ятниці з 09:00 до 18:00, можливі перебої з обслуговуванням через проблеми з електропостачанням)
Телеграм-бот: (з понеділка до п’ятниці з 09:00 до 18:00)
Сайт проєкту: www.mistosyly.org/pravova
Електронна пошта для звернень: [email protected]
Попри труднощі, Євген і Тетяна залишаються відданими своїй землі і працюють над відновленням. Це лише одна із сотень історій людей, які потребують правової та моральної підтримки. Якщо ви бажаєте допомогти цій сім’ї відновити родинний проект або фермерську діяльність, звертайтеся, і ми спільно знайдемо шляхи для допомоги.
Євген ГІЛІН, голова громадської організації, адвокат-медіатор.
Громадська організація Місто Сили, NGO MISTO SYLY, NGO The City of Power