В Україні поменшало справ по шахрайство. За 2024 рік було відкрито понад шістдесят тисяч справ. Водночас до суду доходить лише кожна четверта справа.
Про це свідчать дані сервісу моніторингу Опендатабот.
У 2024 році в Україні за статтею 190 Кримінального кодексу “Шахрайство” було відкрито 64 978 кримінальних проваджень. Це на 21% менше, ніж у 2023 році, коли зафіксували рекордні 82 609 таких справ.
Однак кількість проваджень у 2024 році все залишиться у 2,7 раза більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення.
Статистика показує, що із загальної кількості відкритих проваджень до суду передають лише близько 24%. Минулого року ця цифра становила 15 607 справ, що демонструє помітне покращення в порівнянні з 18% у 2022-2023 роках.
Скриншот: ОпендатаботПри цьому протягом 2024 року темпи відкриття нових проваджень помітно знижувалися. Якщо в першому кварталі щомісяця зареєстрували близько 8 тисяч справ, то в останньому цей показник впав до 3,3 тисячі на місяць.
Динаміка відкритих справ за останні 12 років:
- У 2013-2021 роках середня кількість коливалась від 23 тисяч до 47 тисяч.
- У 2022 році, після початку війни, кількість проваджень зросла до 32 тисяч.
- У 2023 році показник різко підскочив до рекордних 82 609 справ, а у 2024 році зменшився до 64 978.
Минулого року на півдні України, зокрема в Миколаївській, Одеській та Херсонській областях, частина справ про шахрайство стосувалася посадовців.
Так, в Одесі на лаві підсудних опинився держслужбовець та його спільник. Вони за гроші обіцяли працевлаштувати знайому до прокуратури. Вони пообіцяли, що за 35 000 доларів жінка гарантовано отримає посаду завдяки їхнім “зв’язкам”. Втім, насправді обвинувачені мали на меті заволодіти коштами, шляхом обману.
В Херсоні при ремонті укриття директор підприємства намагався присвоїти майже 150 тисяч гривень. Обвинувачений під час укладання договору на проведення ремонту укриття зазначив, що є платником податку на додану вартість. Після виконання робіт він вніс неправдиві відомості до актів виконаних робіт щодо суми, яка підлягає відшкодуванню, хоч і не був платником такого податку.
Також миколаївському депутату оголосили підозру за організацію шахрайської схеми з заволодіння зерном та привласненні 23 мільйонів гривень. Депутат незаконно заволодів вантажем, реалізував його, а для прикриття злочину подав заяву в поліцію про нібито знищення зерна внаслідок обстрілів. У полі зору правоохоронців минулого року опинилась й реконструкція водогону у Миколаєві. Було виявлено порушення під час проведення тендерів, вартість яких склала 1,2 мільярда гривень.
У серпні 2024 року правоохоронці повідомили про проведення спецоперації з викриття організаторів та учасників злочинних схем з розкрадання бюджетних коштів, виділених на потреби оборони України, в ході якої затримали співробітників військових частин в Одеській та ще кількох областях України. За результатами слідчих дій повідомили про підозру 28 особам, з них дев’ятьом — у складі організованих злочинних груп.