Вадим Арсенєнко, який перебуває на пенсії, узяв на себе обов’язки в технічному відділі окупованої залізничної компанії «Херсонская железная дорога». Він спонукав людей до співпраці з агресором, ремонтував тепловози і допомагав вивозити крадене зерно. У січні 2023 року його затримали. Під час судового розгляду Арсенєнко відкидав звинувачення і стверджував, що нібито підтримував партизанський рух у боротьбі проти окупантів. Проте суд не знайшов підстав для його виправдання і визнав винним у пособництві ворогу.
Цю інформацію з посиланням на рішення Шевченківського районного суду Києва від 9 січня надав Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що пенсіонер Арсенєнко Вадим Петрович, родом з Мелітополя Запорізької області, у 2022 році погодився очолити технічний відділ підприємства, яке було захоплено російськими військами. На базі цього підприємства окупанти незаконно створили так зване міжгалузеве підприємство, яке стало частиною «Херсонская железная дорога».
«Арсенєнко організовував збір працівників, закликав їх до співпраці з ворогом, обіцяючи високу оплату праці в російських рублях. Він відповідав за ремонт тепловозів та іншого рухомого складу, який росіяни незаконно привласнили для своїх цілей», — зазначено в рішенні суду.
Сам обвинувачений не визнав свою провину. Він намагався довести, що росіяни змусили його співпрацювати через загрозу насильства та що він лише формально займав посаду начальника окупаційного підрозділу.
«Окупанти потребували інформації про наявне обладнання, і я брав участь у його інвентаризації. Вважаю, що ці дії не мали жодного значення, адже перепис проходив формально за комп’ютерними даними», — заявив Арсенєнко під час суду.
Арсенєнко стверджував, що нібито таємно шкодив російським військам, пошкодивши один з тепловозів, і підтримував партизанський рух. Проте суд не прийняв ці твердження.
Свідки, які працювали в захопленому підприємстві, спростували слова обвинуваченого. Зокрема, одна свідок повідомила, що росіяни зацікавлені в тепловозах, які вони використовували для вивезення краденого зерна. Вона була свідком зустрічі, на якій Арсенєнко агітував працівників працювати на агресора.
«Під час окупації Херсона Вадим Арсенєнко разом із дружиною приходили до мене за ключами від сейфу з документами. Після цього озброєні представники окупаційної влади знову навідувались до мене за доступом до цих документів. В цей час тепловози підприємства виїжджали із Херсона», — свідчила жінка.
Суд визнав, що Арсенєнко брехав про обставини тиску з боку окупантів, оскільки після звільнення Херсона він не звертався до правоохоронців із заявами про незаконні дії щодо нього. Суд проігнорував його пояснення, нібито він не міг відмовитись від роботи на окупантів, оскільки багато його колег не прийняли таку пропозицію.
Відомо, що до виходу на пенсію в 2017 році Вадим Арсенєнко працював слюсарем п’ятого розряду в херсонській філії ПрАТ «Київ – Дніпровське МППЗТ».
На початку 2023 року Арсенєнка затримали разом із його дружиною.
Суд визнав Вадима Арсенєнка винним у пособництві агресору за частиною 1 статті 111-2 Кримінального кодексу України. Він отримав 11 років позбавлення волі з конфіскацією майна і забороною займати певні посади в органах влади та надавати адміністративні послуги впродовж 12 років.
Вирок суду наразі не набрав чинності.