З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну працівники спеціалізованої екологічної прокуратури Херсонської області відкрили 24 кримінальні справи, що стосуються завданої екологічної шкоди з боку російських агресорів.
Про це повідомив заступник керівника Херсонської обласної прокуратури Віталій Нікітін в інтерв’ю для видання “Укрінформ”.
Правоохоронці розслідують злочини за частинами 1 статті 438 та статті 441 Кримінального кодексу України, які стосуються шкоди навколишньому середовищу. Це охоплює такі дії, як пограбування заповідників та природних ресурсів, а також негативний вплив російських атак на екологію, що відносять до екоциду.
Щоб оцінити розмір завданих збитків, у Херсонській області спочатку проводять попередні розрахунки, а потім інженерно-екологічні експертизи. Правоохоронці використовують дані відкритих джерел (OSINT), протоколи оглядів за методикою Берклі, свідчення, огляди об’єктів, а також супутникові знімки.
На даний момент природний парк “Кам’янська Січ” зазнав збитків понад 49,9 млн грн, біосферний заповідник “Асканія-Нова” – близько 85,3 млн грн, національний природний парк “Нижньодніпровський” – понад 72,6 млн грн, а національний парк “Джарилгач” – понад 7,2 млрд грн.
У своїй діяльності прокуратура співпрацює з міжнародними організаціями, такими як Human Rights Watch та GRC, а також залучає експертів і науковців.
У рамках спеціального судового розгляду два російських військових – генерал-майор Чорноморського флоту РФ і командир бригади – отримали 12 років ув’язнення за підрив Північно-Кримського каналу (ст. 438 КК України). Підозру у цій справі також вручено ще одній особі.