


Благодійний фонд “Щедрик” був заснований в липні 2022 року в Миколаєві Наталією Горбенко, Олександром Мосіним та Сергієм Колесником. Завдяки зусиллям колективу, фонд зміг створити умови для залучення значних ресурсів, які допоможуть жителям Миколаївщини та Херсонщини. “Щедрик” активно працює над забезпеченням харчової безпеки, психологічною та юридичною підтримкою соціально незахищених груп населення, а також надає підтримку місцевим лікарям і підприємствам.
Про діяльність фонду в громадах Херсонщини розповіли представники організації.
Комунікаційниця БФ “Щедрик” Єлизавета Холявко зазначила, що підтримка Херсонської області розпочалася одразу після деокупації правобережжя в рамках спільного проєкту з ГО “Тарілка”.
“Наш фонд координував розподіл допомоги від Всесвітньої продовольчої програми (WFP) ООН. Це була регулярна підтримка у вигляді харчових наборів (хліб і консерви). Ми співпрацювали з понад 30 територіальними громадами Миколаївської та Херсонської областей. Перша фура з продуктами була доставлена до Херсона за кілька днів після звільнення, 15 листопада 2022 року”, – розповіла вона.
Протягом цього періоду було випущено 500 тисяч хлібин, 700 тисяч банок консервів та 450 тонн продовольчих наборів, що включали борошно, соняшникову олію, гречку, вівсянку та макаронні вироби. Щоденно працювало 150 волонтерів, які допомагали як окремим людям, так і притулкам для переселенців та лікарням.
У 2024 році фонд тривав проєкт “Обізнані – Захищені” у співпраці з міжнародною організацією IRC, бюджет якого становив 4 мільйони гривень. 200 дітей та підлітків з Херсонської та Миколаївської областей отримали психосоціальну підтримку, в тому числі через арт-терапію, святкові заходи та конкурси. 115 батьків та опікунів також пройшли групові сесії психосоціальної підтримки.
“Наразі найактуальнішим завданням, яке виконує наша організація, є забезпечення жителів сіл Миколаївщини та Херсонщини твердим паливом або грошима на його придбання. Багато населених пунктів не газифіковані або мають зруйновані внаслідок війни газові мережі, тому ця допомога дуже потрібна”, – зазначила Єлизавета.
Олег Гальченко відповідає за проєкт надання твердого палива для обігріву житла. Ця важлива ініціатива стартувала влітку 2024 року з бюджетом у 15 мільйонів гривень.
“Об’єм допомоги на домогосподарство складає 5,26 кубічних метрів твердого палива. У 2024 році ми допомогли Калинівській територіальній громаді Херсонщини, зокрема вразливим верствам населення, постраждалим від війни. Завдяки вдало проведеному тендеру на закупівлю дров, нам вдалося охопити 726 домогосподарств. Цей проєкт завершується через місяць, і з 15 лютого ми плануємо розпочати нові напрями допомоги”, – додав він.
Також у 2024 році 514 домогосподарств Херсонської та Миколаївської областей отримали від БФ “Щедрик” за підтримки партнера ZOA грошові гранти в розмірі 525 доларів на одне домогосподарство для зимового сезону. Допомога була надана для 8 населених пунктів Борозинської ТГ, а загальний бюджет проєкту становив 15 мільйонів гривень.
Фонд активно працює також у підтримці сільського населення, яке займається аграрною діяльністю в віддалених районах.
Юлія Сімак, керівниця цього напрямку, розповіла, що у 2024 році фонд надав підтримку сіл Музиківської та Бериславської громади разом з міжнародною організацією ZOA.
“Ми обрали села Східне, Загорянівка, Мирошниківка, Чкалове та Велику Олександрівку. Основною метою було допомогти тим населеними пунктам, які не отримували підтримки від інших фондів. Ми прагнули дати людям не лише матеріальну допомогу, але й можливість відновити своє господарство. Гроші надавались родинам, яким це найбільше потрібно: сім’ям з інвалідністю, внутрішнім переселенцям, багатодітним матерям”, – пояснила вона.
З червня по липень люди заповнювали відповідні форми для отримання допомоги. З серпня почалася видача коштів, за які потрібно було звітувати через місяць. Усі витрати документувались через чеки на придбання сільськогосподарської продукції.
“Суми допомоги коливалися від 550 до 1000 доларів у гривневому еквіваленті, залежно від ситуації. У кількох селах гроші отримали 28 домогосподарств, 15 в Східному та 50 в Чкаловому. Минулого року ми надали аналогічну допомогу Великоолександрівській громаді – 187 домогосподарствам. Наразі ми обираємо нову громаду в Херсонській області для роботи у 2025 році”, – додала пані Юлія.
Вона також зазначила, що фонд проводить детальний моніторинг використання наданих коштів, в цілому ситуація є позитивною. Місцеві мешканці висловлюють вдячність за підтримку БФ “Щедрик” та партнерів з ZOA.
Проєкт “Допомога постраждалому населенню Херсонської та Миколаївської областей” у співпраці з ZOA охопив 601 домогосподарство, яке отримало фінансову підтримку на відновлення сільського господарства, і 381 домогосподарство, яке отримало допомогу для зимових енергетичних потреб. Також понад 250 учасників пройшли безкоштовні онлайн-курси в рамках проєкту з ведення сільського господарства.
“Ми бачимо позитивні перспективи співпраці з донорами, і фонд “Щедрик” продовжить свою діяльність задля допомоги постраждалим від війни жителям Херсонської та Миколаївської областей”, – запевнила Юлія Сімак.