Хроніка тимчасової окупації фашистськими загарбниками населених пунктів Херсонської області та звільнення їх частинами Радянської армії

Територію Херсонщини від фашистських загарбників визволяли  два фронти – 3-й Український під командуванням Р.Я.Малиновського та 4-й Український під командуванням Ф.І.Толбухіна. Безпосередньо у визвольних боях на території нашого краю брали участь 2-га, 3-тя гвардійські, 5-та ударна, 28-а, 44-та та 51-ша загальновійськові армії, 8-ма, 17-та повітряні армії, а також 2-й гвардійський механізований, 4-й гвардійський Кубанський козачий кавалерійський, 5-й Донський козачий кавалерійський,19-й танковий корпуси та інші частини фронтового підпорядкування.

Визволення Херсонщини проходило в два етапи.

З жовтня до листопада 1943 року було визволено ЛівобережжяПравобережжябуло визволено під час другого етапу, який тривав з лютого до квітня 1944 року. Перший населений пункт Нижні Сірогози було звільнено 28 жовтня 1943 року. Останній населений пункт Херсонщини – залізничну станцію Чонгар – звільнено 12 квітня 1944 року.

У боях за визволення Херсонщини від фашистських загарбників загинуло, померло від ран та зникло безвісти 47 тисяч бійців. П’ятеро воїнів повторили подвиг О.Матросова, закривши своїми тілами амбразури дотів і дзотів, –  С.І.Кочнєв, Омар Омаров, С.А.Харченко, І.О.Галенко, М.Х.Губайдулін.

Під час визвольних боїв на території нашого краю, 30 березня 1944 року, наказом президії Верховної Ради СРСР було сформовано Херсонську область з частин Миколаївської і Запорізької областей.  Центром нової області став Херсон.

На фото: експонати часів Другої світової війни з колекції музею.


1

Про це пише ХОКМ

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts