«Вимагають від нас витрат на безглузді речі», – заявляє Максим Кожем’яка, начальник Калинівської селищної військової адміністрації Бериславського району, що на правобережжі Херсонщини. Його невдоволення викликали накази та звернення місцевої прокуратури щодо приведення в належний технічний стан укриття, розташованого у зруйнованій під час бойових дій школі.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Калинівська громада відмовляється виконувати вимоги прокурорів. Як зазначає Кожем’яка, навіть якщо укриття буде відновлено за значні кошти, його навряд чи можна буде використовувати за призначенням. Ця проблема стосується не лише Калинівки, а й багатьох інших районів Херсонщини.

Калинівське укриття, «яке позбавлене сенсу»

Хоча Одеський окружний адміністративний суд ухвалив рішення проти Калинівської селищної ВА, Максим Кожем’яка сподівається оскаржити це рішення.

Суть конфлікту лежить в укритті, яке знаходиться у місцевій школі, зруйнованій під час активних бойових дій у 2022 році. Прокуратура стверджує, що Калинівська ВА зобов’язана привести укриття в порядок, звинувачуючи її в бездіяльності у сфері цивільного захисту.

На думку Максима Кожем’яки, відновлювати укриття недоцільно, оскільки воно не відповідатиме новим Державним будівельним нормам, які набрали чинності 1 листопада 2023 року.

Максим Кожем’яка. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Максим Кожем’яка, начальник Калинівської селищної військової адміністрації. Фото: Олег Батурін/nvestigator.org.ua

Жоден капітальний ремонт не зробить це укриття придатним для використання відповідно до нових вимог, як стверджується в результатах незалежної експертизи, на яку посилається Калинівська ВА.

«Укриття в школі розташоване на цокольному поверсі, має ненадійні перекриття та значні руйнування. Після підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року приміщення були затоплені. Під час війни укриття використовувалося для сховища, внаслідок чого школа отримала великих збитків. Зараз ми розглядаємо інший варіант будівлі, придатної для навчання дітей і з укриттям, яке може бути розташоване повністю під землею. Натомість прокуратура вимагає величезних витрат на безглуздість», – зазначає Кожем’яка.

До головних аргументів належить те, що укриття на цокольному поверсі ніколи не забезпечить належного захисту ані дітям, ані дорослим, на відміну від підземного укриття. Якщо все ж відновити його, відповідно до колишніх норм, укриття було б розраховане на 151 особу, але за новими нормами ця цифра зменшиться майже втричі. Зараз у громаді налічується 208 дітей, і, з відновленням навчального процесу, кількість родин із дітьми може збільшитися.

«Маленьке укриття не зможе задовольнити потреби громади», – підсумовує Максим Кожем’яка.

П’ятий апеляційний адміністративний суд відкрив справу за скаргою Калинівської селищної ВА на рішення Одеського окружного адміністративного суду та розгляне її найближчими днями.

Зруйнована школа в Калинівському. 2023 рік. Фото: Олег Батурін/nvestigator.org.ua.

У Дар’ївській сільській громаді Херсонського району схожа ситуація призвела до значних фінансових втрат – понад 1 мільйон гривень. Це стало наслідком виявлення незначних порушень під час проведення ремонту укриття для колективного захисту населення.

Дар’ївка: виграні суди громади та збитки понад мільйон гривень

18 жовтня 2024 року за заявою Херсонської обласної прокуратури Господарський суд Одеської області заборонив виконання робіт з ремонту укриття та здійснення платежів Дар’ївською сільрадою за цим договором.

«Ремонтні роботи зупинилися, коли вже був виконаний значний обсяг, включаючи викопування ями. Ми просили суд дозволити хоч якось прикрити яму, щоб запобігти затопленню під час дощів. Але наше прохання залишилося без уваги», – коментує Анатолій Дідур, начальник Дар’ївської сільської ВА.

9 грудня 2024 року Південно-Західний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу Дар’ївської сільради і скасував рішення Одеського окружного адміністративного суду.

Окрім того, Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням визнали протиправними дії Держаудитслужби, якою були виявлені порушення у закупівлі ремонту укриття в Дар’ївці.

Анатолій Дідур. Фото: Олег Батурін/ЦЖР

Анатолій Дідур, начальник Дар’ївської сільської військової адміністрації. Фото: Олег Батурін/nvestigator.org.ua.

Адміністративний суд наголосив, що втручання Держаудитслужби є обґрунтованим лише у випадках, коли виявлені порушення негативно позначаються на бюджеті. Проте, відсутність підпису й печатки інженера у документації не вплинула на дотримання фінансової дисципліни.

Внаслідок очікування судового рішення, дощі завдали шкоди. Дар’ївська сільська рада понесла втрати на суму понад 1 мільйон гривень, про що свідчить незалежна експертиза.

Втім, затримка і оскарження ремонту укриття не є єдиною проблемою в Дар’ївській громаді.

«Ситуація стала абсурдною, – говорить Анатолій Дідур. – Поки суд за одним зверненням прокуратури зупиняв ремонт великого укриття, інші вимоги створюють необхідність витратити майже 10 мільйонів гривень на ремонт значно меншого укриття, яке може вмістити лише кілька десятків людей. Де тут логіка? Чому потрібно витрачати такі великі гроші на таку малоразмірну споруду? Я не збираюся фінансувати це з бюджету громади. Ми продовжимо боротьбу з прокуратурою в суді, аби відстояти свою позицію».

P.S. Центр журналістських розслідувань звернувся до Херсонської обласної прокуратури за коментарем з приводу цих судових справ щодо укриттів. Відповідь буде оприлюднена після отримання.

IPC Південь

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts