Невелике село П’ятихатки в Бериславському районі Херсонщини стало однією з перших цілей російських військових під час повномасштабного вторгнення, розпочатого у лютому 2022 року. Загарбники обрали його для розміщення свого командування та військової комендатури. На території села та навколо нього розташувалося багато російської техніки, що призвело до запеклих боїв. Наразі П’ятихатки є одним із найпошкоджених населених пунктів Борозенської громади, поряд із повністю зруйнованим селом Дмитренка.

Кореспондент Центру журналістських розслідувань Олег Батурін нещодавно відвідав П’ятихатки, щоб зафіксувати події, пов’язані з цим селом.

Зруйнований будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

Перші російські військові прибули до П’ятихаток 28 лютого 2022 року. Галина Красницька, місцева жителька, згадує цей день, коли вона працювала охоронницею на фермі.

«Керівництво зауважило, що окупанти вже намагаються зайняти територію, тож нам веліли забрати свої речі. 2 березня 2022 року в село в’їхала велика кількість військової техніки», – розповідає пані Галина.

Галина Красницька. Фото: Олег Батурін.

Галина Кузьміна, яка в той час була головою Борозенської сільської громади, зазначила, що П’ятихатки стали одними з перших населених пунктів, які захопили російські війська. Ця територія слугувала їм як транзитний шлях між річками Дніпро та Інгулець.

«У П’ятихатках російські військові захибли в силосні ями на місцевій фермі. Вони використовували їх для приховування техніки», – додала Кузьміна.

Галина Кузьміна. Фото: Олег Батурін.

Протягом перших місяців окупації російські військові намагалися не створювати проблем місцевим жителям. Однак ситуація змінилась, коли до села прибули бійці з «ДНР». Вони почали залякувати жителів і погрожувати їм.

Початково місцеві мешканці намагалися витримати труднощі. Хоча полиці місцевих магазинів були порожні, пекарня продовжувала випікати хліб, а місцева влада намагалася забезпечити продуктами населення.

Розбитий будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

З часом населення почало залишати село. В’ячеслав Білоцерковець розповів, що його сім’я виїхала 24 квітня 2022 року разом із великою колоною машин.

«Все, що могли, ми забрали, залишивши худобу. У селі було 60 дійних корів, після звільнення залишилась лише одна», – згадує він.

В’ячеслав Білоцерковець. Фото: Олег Батурін.

У травні 2022 року внаслідок обстрілу в П’ятихатках загинуло подружжя та їхня сусідка, ставши першими жертвами російської агресії в громаді.

Загалом у селі загинуло шість людей, а один хлопець отримав поранення. Один із загиблих помер внаслідок відсутності медичної допомоги.

Місце, де поховали загиблого. Фото: Олег Батурін.

Військові Збройних Сил України також завдали ударів по окупантам у П’ятихатках. Після атаки на їхню базу росіяни проводили обшуки в домівках жителів.

Розбитий будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

Галина Красницька згадує, як під час обшуків її сильно побили, звинувативши у зв’язках з українськими військовими. Проте після затримання вона продовжувала передавати традиційну інформацію.

Розбитий будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

8 листопада 2022 року, незадовго до звільнення, росіяни вивозили з П’ятихаток награбоване майно, включаючи побутову техніку. Через два дні село було звільнене.

Розбитий будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

Та, незважаючи на звільнення, жителі не змогли відразу повернутися. В’ячеслав Білоцерковець пригадав, що зумів повернутися додому лише через кілька тижнів, повністю відновивши своє життя лише в березні 2023 року.

П’ятивхатки після звільнення. Фото: Олег Батурін.

Сьогодні в селі відновлено електрику та водопостачання, але з близько 130 мешканців повернулися всього 18 – переважно пенсіонери.

Розбитий будинок у П’ятихатках. Фото: Олег Батурін.

Чи має шанс село відновитися, залишається під питанням. В’ячеслав Білоцерковець зауважує: «Майбутнє будь-якого населеного пункту залежить від можливості забезпечити робочі місця для молоді. А поки тут усе знищено і продовжується війна, говорити про відновлення не доводиться».

IPC Південь

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts