Група дослідників представила книгу під назвою «Знищення Каховського водосховища: наслідки для довкілля», що містить результати аналізу змін, спричинених підривом водосховища.
Про це повідомила Українська Природоохоронна Група (UNCG).
У дослідженні йдеться про вплив знищення водосховища на економічну модель південних регіонів, екологічні зміни та процеси природного відновлення.
Серед авторів книги – Олексій Василюк, Валерія Колодежна, Віктор Демченко, Анна Куземко, Олексій Марущак, Іван Мойсієнко, Оксана Некрасова, Віктор Пархоменко, Михайло Русін, Михайло Сон, Анастасія Сплодитель, Єлизавета Темченко, Катерина Філюта, Олександр Ходосовцев та Іван Шевченко.
“Ця книга розкриває втрати та можливості, виклики та перспективи. Вона буде корисною для екологів, науковців, експертів з відновлення довкілля, журналістів та всіх, хто цікавиться питаннями екологічної безпеки та майбутнім України”, – йдеться в повідомленні.
У коментарі до посту UNCG Олексій Василюк повідомив про плани видати другий том книги.
- 6 червня 2023 року військові Російської Федерації підірвали Каховську ГЕС, що призвело до затоплення території площею 600 квадратних кілометрів у Херсонській області. Численні населені пункти, розташовані вище греблі Каховської ГЕС, зіткнулися з проблемами доступу до питної води.
- В ефірі програми “Вгору” Іван Мойсієнко повідомив, що у червні спостерігали проростки верби, які піднімались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. Станом на 19 жовтня там зафіксували дерева заввишки понад 2 метри. Вперше за майже 70 років у цьому регіоні відбулося водопілля.
- Доктор біологічних наук Анна Куземко у програмі “Вгору” зазначила, що найбільш позитивний прогноз для території колишнього Каховського водосховища полягає у формуванні заплавної рослинності.
- Іван Мойсієнко також відзначив, що верби, які почали рости на території колишнього водосховища, благополучно перезимували і їхні листки вже майже повністю розкрилися. Водопілля сприятиме подальшому росту верб і лісовому заростанню нових ділянок.
- Для дослідження на дні колишнього Каховського водосховища було відібрано 119 проб ґрунту, що репрезентують різні ландшафтно-геохімічні умови, включаючи затоплені та осушені території. 94% із цих проб вказують на перевищення граничнодопустимих концентрацій важких металів.
- Кабінет Міністрів України заборонив передачу у власність або користування земель, які займало Каховське водосховище.