У лютому 2025 року в Херсонській області відбулись засідання Діалогової групи, присвячені впровадженню механізмів громадської участі. Зустрічі проходили в Бериславській, Тягинській та Калинівській громадах. Експерти громадської організації «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень» (ПЦПСД) представили Плани дій, спрямовані на підвищення участі населення в управлінні громадами.
Тема обговорень у рамках Діалогових груп: «План залучення громадян до управління та прийняття рішень у громаді».
Аналіз і дискусії стосовно запропонованих планів, в тому числі думок експертів, дозволили прийти до висновку про необхідність активізації внутрішніх та зовнішніх ресурсів громади для задоволення соціальних і економічних потреб мешканців. Важливим кроком є установлення довіри між мешканцями та місцевою владою, а також максимальне використання ресурсів для відновлення громад.
Спікерами засідань виступили фахівці ПЦПСД: Дементій Білий, Володимир Молчанов та Олег Дядюн.
Під час обговорення планів залучення громадян експерти презентували майбутні навчальні семінари та тренінги, що сприятимуть зміцненню спроможності влади та підвищенню компетенцій посадовців у питаннях громадської участі. Також акцентувалося на розвитку спроможності інститутів громадянського суспільства, які можуть брати участь у розгляді місцевих питань.
Які кроки необхідно вжити для розвитку компетенцій посадовців у питаннях залучення громадян?
Ключовими завданнями є активізація комунікацій між владою та мешканцями, підвищення обізнаності громадян про стан справ у громаді та вдосконалення інтерактивності сайтів місцевих рад, а також доопрацювання нормативної бази, що регулює громадську участь (Статут, профільні Положення).
Які дії потрібні для зміцнення інститутів громадянського суспільства у вирішенні місцевих питань?
Важливо створити ефективні консультативно-дорадчі органи і забезпечити якісну комунікацію між ними та владою, а також розвивати існуючі інститути громадянського суспільства, такі як громадськість, благодійні фонди й волонтерські центри.
Як можна сприяти проведенню заходів прямої громадської участі?
Для цього слід реалізувати такі намічені дії:
- Організація публічних консультацій відповідно до розробленого плану, з обов’язковим врахуванням їх результатів;
- Сприяння проведенню публічних заходів, які залучать громадян до прийняття рішень;
- Активніше впроваджувати механізми демократичної участі – бюджети участі, громадські простори;
- Розглядати пропозиції, які надходять від інститутів громадянського суспільства.
Після експертних презентацій на засіданні були розглянуті місцеві документи за запитом трьох громад: «Бюджет участі» та «Положення про роботу громадського простору» для Бериславської громади; план роботи громадського простору для Тягинської та Калинівської громади; пропозиції щодо поліпшення форм інформування громадян з боку місцевої влади для всіх трьох громад.
Після проведення засідань Діалогових груп, всі проекти планів залучення громадян до управління були передані до відповідних військових адміністрацій.
Причорноморський центр (ПЦПСД) має позитивний досвід співпраці з громадами Херсонської області, включаючи експертну допомогу у розвитку громад і залучення мешканців до вагомих рішень. Слідкувати за новинами діяльності ПЦПСД можна на веб-платформі www.pcpsd.org.ua або в соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua.
Стаття підготовлена за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту Херсонського обласного відділення Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Галина Бахматова