Плани на перейменування 103 місцевих судів в Україні, включаючи три на Миколаївщині, свідчать про прагнення привести назви судів у відповідність до сучасної адміністративно-територіальної структури. Цю ініціативу підтримав Комітет з правової політики.
Рекомендації щодо перейменування 103 місцевих загальних судів по всій країні, у тому числі три на Миколаївщині, надійшли до Верховної Ради України. Законопроєкт №12351, який передбачає перейменування, був зареєстрований у січні 2025 року. Зокрема, зміни стосуються судів у 17 областях, включаючи Миколаївську, Одеську, Херсонську, Дніпропетровську та Харківську.
Серед судових установ на Миколаївщині планується змінити назви наступних:
- Ленінський районний суд міста Миколаєва стане Інгульським;
- Южноукраїнський міський суд перейменують на Південноукраїнський;
- Жовтневий районний суд отримає нову назву — Вітовський районний суд.
Плануються подібні зміни в Одесі (вісім судів) та Херсоні (три суди). Це перейменування є частиною стратегії по оновленню судової системи України.
У Миколаєві вже провели оновлення реєстру топонімів, щоб спростити нотаріальні процедури та оптимізувати роботу фахівців. Це рішення сприяє уникненню плутанини та зекономленню часу при оформленні документів.
Раніше міськрада Миколаєва перейменувала 49 вулиць і провулків, щоб уникнути дублювання та вшанувати пам’ять загиблих захисників України, надаючи їм імена видатних миколаївців і військовослужбовців.
Також, громадська організація “Деколонізація.Україна” минулого року переглянула список пам’ятників, які підлягають демонтажу в межах декомунізації, додаючи до нього пам’ятники, які, на їхню думку, мають бути вилучені. Серед них пам’ятники “Борцям за владу Рад”, Ленінському комсомолу, Адміралу Макарову, Миколі Лягіну та Суворову.
Анна Бальчінос