Юлія Бондаренко з Херсона відтворила вишиту сорочку, яка належала її покійному викладачу, етнографу Віктору Кісілю. Її мета — зберегти культурну спадщину рідного краю. Проект отримав назву “Тиша степу”, повідомляє Суспільне Херсон.
Перед початком роботи над новою сорочкою Юлія створює схему візерунка у спеціалізованій програмі, визначаючи кольори для вишивки.
“Я придбала шматок тканини розміром приблизно 60 на 40 сантиметрів. Спочатку виготовила уставки для верхньої частини рукава, а потім вишила манжети. Зверху буде пазушний розріз”, — зазначила вона.
Роботи Юлії Бондаренко.
До початку війни Юлія працювала вчителькою мистецтва в Херсоні та була волонтеркою в притулку для тварин “Чотири лапи”. Зайнялася вишивкою в червні 2022 року після евакуації з окупованого Херсона до Кривого Рогу. Первом вишиту сорочку вона продала на благодійний збір для закупівлі рацій для військових.
“Спочатку я купила тканину і почала вишивати популярні орнаменти, але згодом захотіла створити щось особливе, що пов’язане з рідним домом, щоб надати цим предметам емоційну цінність”, — поділилася вона.

Юлія Бондаренко. Суспільне Херсон/Олександр Корняков.
Юлія зазначає, що її роботи допомагають висловити біль і смуток через події, що відбуваються з Херсонщиною, зокрема, на тимчасово окупованій території.
“Це дозволяє мені робити щось важливе, зберігати частину спадщини та розповідати історії. У книзі Гасюка “Художнє вишивання України” є орнаменти з Херсонщини. Один із них — півник, що символізує захист, а інший — ромб, який часто зображують на верхній частині рукава”, — додала вона.

Зліва — оригінал вишиванки, справа — її репліка. Суспільне Херсон/Олександр Корняков.
Основою для вишиванки-репліки стала сорочка з лівобережної частини Херсонщини, яка раніше належала Віктору Кісілю. Юлія працювала над цим проєктом протягом двох місяців.
“Оригінал вишиванки я отримала від дружини Віктора Івановича, щира, за якою я підтримувала зв’язок під час окупації. Перша вишиванка, репліка якої я створила, була виготовлена на фабричному полотні. Я прибрала манишку, щоб було зручніше носити”, — пояснила вона.

Кишенька, вишита Юлією Бондаренко. Суспільне Херсон/Олександр Корняков.
Юлія планує представити схему вишиванки з Голої Пристані у соціальних мережах, відкриваючи доступ до неї за благодійний внесок на підтримку українських військових. Окрім того, вона створює кишеньки з вишивкою тварин, що мешкають на природоохоронних територіях лівобережжя. Частина виробів буде передана на розіграші, а з продажів буде фінансуватися закупівля корму для притулків для тварин.