За підтримки Японії та ЮНЕСКО, в лютому 2025 року громадська організація “Амадока” та Національний заповідник “Хортиця” здійснили експедицію на Херсонщині для документування пошкоджень археологічних пам’яток у результаті війни, повідомляє UNESCO Ukraine.
Під час експедиції оглянули 42 археологічні пам’ятки, чотири з яких мають національне значення. Багато курганів, зокрема тих, що перевищують два метри у висоту, постраждали від бойових дій, що призвело до замінування, побудови укріплень та утворення воронок від застосування озброєння.
Кургани, як давні поховальні пам’ятки, є цінним археологічним об’єктом, що має велике історичне та екологічне значення для степових регіонів. На Херсонщині нараховується понад 2200 курганів, більшість з них належать до давніх кочових культур. UNESCO Ukraine підкреслює важливість моніторингу та відновлення цих об’єктів для збереження для майбутніх поколінь.
У раніше опублікованій інформації йшлося про початок переговорів міністерства культури та інформаційної політики України з Секретаріатом Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО щодо внесення історико-археологічної пам’ятки “Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора” до списку об’єктів, які перебувають під загрозою. На засіданні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Нью-Делі голова української делегації Анастасія Бондар акцентувала увагу на стані збереження об’єкта “Херсонес Таврійський та його хора”, після чого розпочалися переговори щодо включення цього об’єкта до списку Загальної спадщини, що знаходиться під загрозою.
Ігор Льов
INTENT