




Кургани, що слугують давніми поховальними пам’ятками, становлять одну з найважливіших археологічних спадщин, які мають значення не тільки в історичному, а й в екологічному контексті для степових територій.
Як повідомляє ЮНЕСКО в Україні, в Херсонській області знаходиться понад 2200 курганів, більшість з яких належать до давніх кочових культур. Ці величні споруди, зведені тисячі років тому, сьогодні опинилися під загрозою через військові конфлікти.
Завдяки підтримці посольства Японії в Україні та ЮНЕСКО, у лютому 2025 року представники громадської організації “Амадока” разом із Національним заповідником “Хортиця” провели експедицію на Херсонщині для документування ушкоджень культурної спадщини України внаслідок війни.
В рамках обстеження було проаналізовано 42 археологічні пам’ятки, з них чотири мають національне значення.
Чимало курганів, особливо тих, що перевищують два метри у висоту, отримали серйозні пошкодження в результаті бойових дій.
Типи ушкоджень включають:
– замінування пам’яток;
– будівництво різних укріплень, таких як окопи, капоніри та спостережні пункти;
– воронки від використання різного озброєння.
Ці об’єкти культурної спадщини мають величезне значення для історії, археології та екології Півдня України. Важливо продовжувати моніторинг і відновлення цих пам’яток, аби зберегти їх для майбутніх поколінь.
Фото з Facebook-сторінки ЮНЕСКО Україна
Місто Сонця – інформаційне видання, новини Херсона, Херсонщини, Події Херсон, Херсонські новини, Україна.