Незважаючи на численні труднощі та постійні обстріли, близько 25% жителів Херсона залишаються в місті, підтримуючи одне одного в цих важких умовах. Під час референдуму в 2022 році багато хто уникнув голосування через страх переслідувань; до початку війни лише 21% мешканців висловлювали позитивні думки про Росію.
Американське видання The Wall Street Journal досліджувало, як живуть херсонці сьогодні.
Окупантські сили вимагають від України повернення Херсонської, Донецької, Луганської та Запорізької областей, при цьому вважаючи ці території центральними в конфлікті. Спеціальний посланник США, Стів Віткофф, підкреслив, що для досягнення миру важливо враховувати думки людей, які пережили окупацію та війну.
Віткофф зазначив, що, хоча російські війська де-факто контролюють частину Херсонської області, значна її частина була звільнена українськими військовими у 2022 році. Столиця області, місто Херсон, перебуває під щоденними обстрілами з боку російських сил, які розташовані на лівому березі Дніпра. Протягом 2024 року окупанти запустили десятки ракет і безпілотників, зокрема викликавши руйнування через підрив Каховської дамби.
Зараз близько 25% населення міста ще в Херсоні, і багато з них, за словами губернатора Олександра Прокудіна, продовжують жити, працювати та підтримувати одне одного.
Під час осіннього референдуму 2022 року більшість населення намагалася уникнути примусового голосування через побоювання переслідувань. Згідно з опитуваннями, до війни тільки 21% херсонців мали позитивне ставлення до Росії. Віткофф висловив сумніви щодо намірів Росії “поглинути Україну”, підкресливши, що захоплення Херсона змінить геополітичну ситуацію.
Місцева жителька Вікторія Марищук поділилася своєю історією про жахи окупації, які включали катування і насильство з боку російських військових. Олексій Сівак, один із херсонців, також пережив покарання під час окупації, включаючи вельми жахливі випадки насильства.
Жителі Херсона, такі як Ігор Лапін, вперто означають, що не планують здавати рідне місто, незважаючи на постійну загрозу. Містянин, який вже брав участь у бойових діях, отримав серйозні травми, але залишається відданим захисту своєї землі. Для нього здачі Херсона бути не може, оскільки це їхня домівка, і вони готові боротися до кінця.
Незважаючи на військову обстановку в прифронтовому Херсоні, Наталія Мироненко та її чоловік Ігор вирішили відкрити кав’ярню. Однак через півроку їм довелося відновити заклад після того, як поблизу вибухнув снаряд російських військ, пошкодивши дах, вікна та меблі. Сьогодні сліди цієї атаки залишилися лише у вигляді дірок на стінах, які вони прикрили картинами з котами.
Напередодні другої річниці визволення Херсона фотокореспондентка Наталя Довбиш відвідала місто, щоб зафіксувати його повсякденне життя. 11 листопада 2022 року Херсон був звільнений від окупантів. Сьогодні, у деокупованому місті, спальні райони чисті, працюють магазини, а на вулицях розвівається жовто-блакитна символіка.
Інтент