Станом на кінець березня на правобережній частині Херсонщини обробляють 300 тисяч гектарів земель для сільськогосподарських потреб. У регіоні функціонують 400 фермерських господарств.

Кореспонденти Суспільне Херсон провели розслідування щодо ходу посівної кампанії та отриманої допомоги від держави і міжнародних партнерів для аграріїв.

Поля фермерського господарства Равіля Джамалли засівають вперше за три роки повномасштабного вторгнення.

“Ми завершуємо посівну компанію ярого ячменю. Два тижні сіяли. Нещодавно під час обробки полів знайшли дві гранати Ф-1. Викликали спеціалістів, які їх знешкодили”, — сказав він.

Більшість техніки та обладнання знищені внаслідок атак військових сил РФ. У 2022 році практично всі поля, що були засіяні озимими та ярими культурами, згоріли.

“За три місяці з наших полів вивезли танк, БМП та дві танкові башти. Ми їх повивозили завдяки військовим. Тут проходила лінія фронту й були російські позиції”, — розповів фермер.

Голова фермерського господарства Равіль Джамалла на фоні знешкоджених боєприпасів, виявлених на полях. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

Цього року з 1000 гектарів 350 засіяли ячменем, інші площі залишили під соняшник та озиму пшеницю, повідомив фермер.

“На сьогодні ціна на соняшник досить висока в Україні, тому сподіваємося отримати хороший врожай та прибуток,” — додав він.

У 2024 році, за підтримки Міжнародного благодійного фонду United24, вдалося відновити зрошення на 3000 гектарів сільськогосподарських земель завдяки Інгулецькій системі, розповів директор Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов. Відновлення головної насосної станції Лиманецької системи не відбулося через призупинення фінансування програми USAID Агро.

“Ми завершили ремонт дюкеру в селі Посад-Покровське, що дало змогу фермерам зрошувати свої поля. У цьому році плануємо розширити зрошення через гранти на придбання крапельної стрічки. Розвиваючи крапельне зрошення, ми сподіваємося збільшити посадку овочевих та баштанних культур,” — зазначив Юнусов.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії, Дмитро Юнусов

Директор Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

У фермерському господарстві Максима Максимова на місці озимого ріпаку висаджують кормове просо.

“Ріпак не зміг розвинутися через брак вологи та не витримав зимових морозів. Тому ми вирішили пересіяти його просом. Це частина нашої практики, пов’язаної з нестачею опадів у нашому регіоні,” — додав Максимов.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії, Максим Максимов

Фермер Максим Максимов. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

З поля площею 25 гектарів планують зібрати хоча б півтори тонни проса, яке піде на експорт як інгредієнт для пташиного корму, зазначив голова господарства.

“Складно було починати роботу після деокупації. Все розбомблене, побите, все треба відновлювати. Наші поля вже нормальні, а у людей ще багато полів не перевірених, не оброблених”, — розповів механізатор Олег.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії

Грядки на полі закривають плівкою. Суспільне Херсон

Наразі в господарстві працює 10 робітників, які обробляють тисячу гектарів землі, повідомив Максим Максимов.

“Господарство зазнало значних збитків. Ми втратили три одиниці зернозбиральної техніки, оприскувач, два малих трактори і дві вантажні машини. Проте ми поступово відновлюємося, дякуючи допомозі,” — підсумував фермер.

Господарство Володимира Теника страждає від атак безпілотників. Один із них переслідував робітника, який засівав поле.

“Літачок такий, як вони кажуть “молнія”, ніс заряд. Розвернувся й погнався за трактором. Тракторист побачив його, зупинився. Той вдарив і вибухнув перед ним. Слава Богу, що і трактор не пошкоджений, і людина не постраждала”, — сказав Володимир.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії, Володимир Теник

Голова фермерського господарства Володимир Теник. Суспільне Херсон

Через бойові дії постраждали трактори, комбайни та інше обладнання, відзначив фермер. У 2024 році він отримав допомогу від благодійних фондів, зокрема Говарда Бафета та програми “Жнива перемоги”. Господарство Володимира обробляє понад тисячу гектарів землі, з яких близько 90% вже розміновано.

“На полі площею приблизно 55 гектарів знешкоджено понад 150 касетних боєприпасів. Після проведення обробки ставля підрив культиватора. Попереду сівалка витягнула міну — на щастя, вона не спрацювала. Згодом і трактор зазнав підриву, але водій залишився живий,” — розповів фермер.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії

Крапельна стрічка. Суспільне Херсон

Цьогоріч він планує також зайнятися овочівництвом та вирощуванням баштанних культур, використовучи крапельне зрошення.

“Ця система вже давно використовується багатьма фермерами. Вона не забиває ґрунт і дає змогу поливати великі площі. Тут відсутня поливна машина, тож це кропітка праця: потрібно натягувати плівку та розкладати крапельні стрічки,” — пояснив Володимир Теник.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії

Обробка поля. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

У 2023 році на правобережжі Херсонщини було засіяно 70 тисяч гектарів зерновими та технічними культурами, у 2024-му – 153 тисячі, з планами на 2025 рік – 240 тисяч гектарів, повідомив Дмитро Юнусов.

“На Херсонщині вже засіяно 120 тисяч гектарів озимими, з яких 100 тисяч — це зернові (переважно озима пшениця), та 20 тисяч — озимий ріпак. Весною плануємо засіяти ще 120 тисяч гектарів ярих культур, серед яких ярий ячмінь — 17 тисяч гектарів, горох — 5600 гектарів, трохи ярого ріпаку, 3000 гектарів — льоном, 2000 гектарів — кукурудзою та 100 гектарів під сою в Кочубеївській громаді,” — зазначив посадовець.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії

Тракторист працює на полі, Херсонщина, квітень 2025 року. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

Близько 400 місцевих фермерів скористалися державною допомогою у вигляді субсидій: по 1000 гривень на гектар для земель, що знаходяться на території можливих бойових дій, і по 2000 гривень, якщо територія активних бойових дій.

“Декотрі фермери отримали по 8000 гривень на гектар. Це стосується господарств з площою до 120 гектарів, тобто невеликих фермерів. Загальна сума субсидій досягла 165 мільйонів гривень,” — підсумував Юнусов.

Херсонщина, посівна, поле, фермери, сільське господарство, аграрії

Сільськогосподарська техніка. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

Аграріям також надають підтримку міжнародні партнери, зазначив він.

“Це благодійний фонд “Жнива перемоги” та організація Mercy Corps, що також належить Говарду Бафету. Завдяки їх підтримці фермерам надають гранти на відновлення: по 5000, 15000 та 75000 доларів, під тим, хто постраждав від військових дій,” — додав директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення ХОДА.

Місто Сонця – інформаційне видання, новини Херсона, Херсонщини, Події Херсон, Херсонські новини, Україна.

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts