22 квітня Громадська організація “Місто сили” у співпраці з Південним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України та Громадською організацією “Спільнота реєстраторів” провели безкоштовний вебінар на тему “Особливості припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням”. Спікерами заходу стали:
- Світлана Медвєдєва, юрисконсульт ГО “Місто сили”, голова ГО “Спільнота реєстраторів”,
- Кристина Селіванова, начальник Управління нотаріату Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса),
- Олена Одринська, керівник Південного регіонального відділення ГО “Спільнота реєстраторів”, державний реєстратор прав.
Станом на кінець 2024 року в Україні було зафіксовано понад 330 тисяч зруйнованих об’єктів нерухомості, а кількість внутрішньо переміщених осіб становила 4,646,735. Зокрема, у Дніпропетровській області зареєстровано 452,784 ВПО, у Запорізькій – 222,248, у Кіровоградській – 82,840, у Миколаївській – 123,978, в Одеській – 217,542 та у Херсонській – 44,539. Ці дані навела Інна Фірсова, заступник начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в Одесі, у своєму привітальному слові.
Світлана Медвєдєва в своєму виступі розповіла про механізми компенсації, різновиди компенсацій та порядок отримання житлових сертифікатів. Станом на травень 2024 року українці отримали 1900 житлових сертифікатів, а загальна сума укладених угод досягла приблизно 4 млрд грн.
Олена Одринська надала детальну інформацію про процедури припинення права власності на зруйноване житло, процес роботи з державним реєстром, а також перелік необхідних документів.
Спікери особливу увагу приділили питанням спільної власності та обтяжень на майно. Кристина Селіванова акцентувала на ризиках та перевагах укладання угод із застосуванням житлових сертифікатів, підкреслюючи важливість дотримання всіх юридичних норм.
Вебінар зібрав більше ніж 470 учасників: власників знищеного майна, державних реєстраторів та нотаріусів з Херсонської, Миколаївської, Одеської, Запорізької, Кіровоградської та Дніпропетровської областей. В рамках заходу, спікерка Світлана Медвєдєва прокоментувала, чому ця тема є такою актуальною.
Вона зазначила, що внаслідок воєнних дій в Україні знищено понад 380 тисяч об’єктів нерухомості. Це стосується не лише житлових будинків, але й іншої інфраструктури. Офіційно зареєстровано сотні тисяч внутрішньо переміщених осіб у різних регіонах України, що підвищує потребу у правовому оформленні припинення власності на знищене майно. Це важливо не лише для отримання компенсації через програму “єВідновлення”, але й для фіксації завданих збитків.
Під час вебінару учасникам були розкриті основні питання: види компенсації за українським законодавством, правонаступники, процедура фіксації руйнування та моменти для припинення права власності. Спікери також пояснили особливості використання житлових сертифікатів й міжнародних механізмів реєстрації збитків, які підтримують 23 країни та Європейський Союз.
Досліджено також поширені помилки, яких слід уникати. Найбільшою помилкою є поспішне припинення права власності до отримання чіткої інформації про подальші дії та компенсаційні механізми. Спікери рекомендували попередньо консультуватися з фахівцями та переконатися у наявності всіх необхідних документів.
ГО “Місто сили” планує продовжити інформаційну підтримку постраждалих власників житла та підвищити правову обізнаність у цій важливій сфері.
Громадська організація Місто Сили (Херсон), NGO MISTO SYLY, NGO The City of Power