Переселенець із Херсонської громади, змушений покинути рідний дім через обстріли, поділився своїм досвідом пошуку нового житла у Чернівцях. Він охарактеризував ситуацію із продажем будинків як «тихий жах».
Віктор Хмель, відомий краєзнавець, який пише під псевдонімом Олександр Захаров, змушений був виїхати зі свого рідного села Комишани до Чернівців, коли його вулиця перетворилася на пустелю. Зараз він живе у гуртожитку, а своєю сторінкою у соцмережах ділиться історіями про життя вимушено переміщених осіб (ВПО).
Нещодавно Віктор Хмель розповів про враження від Чернівців, які він отримав ще до переїзду, та про пошуки житла для переселенців. Публікація містить деякі скорочення.
Погляд на життя в інших регіонах завжди пробуджує інтерес. Це не критика, а можливість краще зрозуміти своїх земляків та взяти з їхнього досвіду те, що може бути корисним. Багато з нас все ще планують повернення до Херсона, але його майбутнє залежить від нас.
Перше враження: не місто – а диво
Коли я вперше відвідав Чернівці, щоб побачити доньку, яка тут перебуває вже два роки, це місто вразило мене своєю архітектурною красою. Вузькі балкони під дахами, кольорові вежі з декоративними елементами, каріатиди та скульптури – все виглядало зовсім інакше, ніж у Херсоні.
Там, у нашому місті, архітектурні пам’ятки минулого вже давно втратили свою пишність під шаром шпаклівки та пластикових елементів. А тут навіть радянські будівлі мають свій унікальний стиль. Я бачив вежі, ліпнину, а також цікавий напис на кшталт «маєш те, що даєш», що прикрашав браму одного із маєтків.
У Чернівцях мене вразили також старовинні вулички, зміни в міському пейзажі, підйоми та спуски, що надавали місту особливого шарму. Також я звернув увагу на зелені парки з білками і навіть тропічними птахами, що заливають город зими.
Я зустрів у парку пам’ятник радянського періоду, жінку з дитиною на руках, що нагадував мені аналогічний у Херсоні. На відміну від зруйнованого в нашому місті, тут він зберігся в досить доброму стані та був оформлений у гарному стилі.
Головний бульвар Ольги Кобилянської зберіг своє первісне обличчя, що викликало у мене сумні спогади про спроби херсонської влади зруйнувати індивідуальність вулиць міста.
На вулиці Кобилянської розташовано безліч магазинів, кафе, а також Краєзнавчий музей, експозиція якого мене вразила своєю різноманітністю.
Як придивлялися до житла
Ще однією метою моєї поїздки до Чернівців було ознайомлення з місцевою нерухомістю і цінами на житло. Виявилося, що навіть за «забуті» варіанти ціни стартують від 10-15 тисяч доларів. В Чернівцях часто пропонуються будинки, що опалюються дровами, залишаючи характерний димний запах у повітрі.
Переглянувши численні оголошення, я зв’язався з чернівчанкою, яка запропонувала показати свою дачу в селі за 15 кілометрів від міста. За її словами, житло було готове до проживання.
Коли ми приїхали, будинок виявився забутим і зарослим травою, з труднощами бачачи хоч щось вартісне в оголошеній ціні 7 тисяч доларів.
Наступні будинки та села вразили мене своїм станом. Я зрозумів, що ситуація з дорогами тут сильно відрізняється від очікувань – бездоріжжя за кілька кілометрів від траси, що стало справжньою пригодою.
Для 5 тисяч доларів, в селі можна знайти тільки шалівку з базовими зручностями, але, як правило, будинок давно не мав господарів. Власники хочуть продати свої будинки за максимальною ціною, однак часто не звертають уваги на те, що потрібно привести їх у лад.
Деякі намагаються зробити дешевші варіанти більш привабливими, однак, після огляду багатьох з них, я зрозумів, що не все так просто. Мільйон нюансів, від запаху до стану приміщень, ускладнюють пошук.
Ціна часто не відображає реального стану будинку. Продавці вважають, що зможуть продати свої майбутні «палаци» дорожче, незважаючи на критичний стан. Однак війна може змінити ситуацію, впливаючи на ціни на нерухомість.
Здавалося б, це вже добре відоме українське село?
***
Такий досвід отримав наш співвітчизник. Безумовно, серед історій є й оптимістичні. Сподіваємося, що Віктор Хмель продовжить ділитися своїм досвідом.
На знімку: одна з вулиць у Чернівцях. Фото: фейсбук/Viktor Khmel
Новини півдня України, Херсон, Миколаїв, Одеса, Мелітополь