У матеріалі Суспільне Херсон йдеться про те, що учні одного з ліцеїв Херсонського району можуть очно відвідувати заняття, попри проживання у прифронтовому регіоні.

Уроки з української та англійської мов, фізики, географії та фізкультури стали можливими завдяки тому, що в закладі обладнали підземну школу. Таким чином діти перейшли на змішану форму навчання. Подібних “шкіл під землею” на правобережжі Херсонщини зараз п’ять.

Валентина Білецька викладає українську мову та літературу у школі під землею в одному з сіл Херсонського району. Говорить, перехід з дистанційної форми навчання на змішану підвищив рівень знань учнів.

“Коли у 2022 році 11 листопада наше село, як і правобережжя Херсонщини, було визволене від окупації — це була безмежна радість. Наша рідна дитина після цього запитала: “А ви школу відкриєте?”, — розповідає вчителька.

Урок української мови у школі під землею Херсонського району. Херсонщина, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

На початку найважливішим для дітей, за словами Валентини Білецької, було реальне спілкування. Побачити, поговорити, обійняти одне одного після довгої перерви, — це для школярів було на першому місці.

“Коли діти прийшли до сховища, в перші дні — це була для них величезна радість. А потім вони усвідомили, що навчальний процес очний. І вони усі разом ходитимуть до школи, на уроки. Діти не лише психологічно стали краще підготовленими і до навчання, і, власне кажучи, до життя. Вони краще засвоюють матеріал, розуміють, про що їм говорять вчителі”, – впевнена жінка.

Школа під землею. Як навчаються діти на прифронтовій Херсонщині

Вчитель географії зі своїми учнями під час заняття у підземній школі. Херсонщина, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

“Було цікаво і в перші дні, коли тільки розпочалось навчання. Цікаво і зараз. В окупацію сиділи всі вдома, збиратися не можна було, бо повітряні тривоги, і небезпечно всюди. Тому спілкування з однолітками не вистачало. У школі дуже класно, ми тут всі разом”, – каже учень сьомого класу Андрій Бондаренко.

Для початкових класів заняття онлайн з англійської мови було важко проводити, говорить викладач цього предмету Сергій Колєсніков.

“Англійську мову онлайн початковим класам дуже важко давати. Тому, що там мають бути ігри та інші інтерактивні заняття. Діти розуміють, що англійська мова зараз досить актуальна. Тиждень вони займаються онлайн, тиждень у сховищі. І коли вони в онлайні, це одразу видно. Учні сумують за звичними уроками, хочуть йти навчатися в сховище”, – розповідає вчитель.

Школа під землею. Як навчаються діти на прифронтовій Херсонщині

Вчитель англійської мови Сергій Колєсніков під час уроку в школі під землею. Херсонщина, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

За словами восьмикласниці Анастасії Бойко, матеріал під час очного навчання запам’ятовується краще:

“В онлайні навчатися мені не подобається. Може зникнути зв’язок, мережа Інтернет, і пропускаєш заняття. А тут, в школі, класно. Ми вже звикли”, – говорить дівчина.

Школа під землею. Як навчаються діти на прифронтовій Херсонщині

Учениця школи під землею Анастасія Бойко разом з вчителем та однокласниками. Херсонщина, квітень, 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

У ліцеї навчаються і місцеві, і діти з сусідніх сіл та громад, говорить директор Олег Білецький. Ремонт у шкільному сховищі робили пів року, фінансували роботи — з бюджету сільради. Також допомагали спонсори.

Таких підземних шкіл на правобережній Херсонщині зараз п’ять. Тут працюють 20 викладачів. У сховищі одночасно можуть навчатися 92 дитини з 202 учнів, говорить директор Олег Білецький. Один тиждень очно займаються учні початкових класів, другий тиждень – середньої та старшої школи.

Школа під землею. Як навчаються діти на прифронтовій Херсонщині

Директор школи під землею Олег Білецький. Херсонщина, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

“Школярі хочуть соціалізуватись, їм потрібна компанія. Бували випадки, коли батьки не відпускали їх з дому, діти просто втікали сюди до школи. Вони приходили на навчання у сховище”, – стверджує директор школи.

Комп’ютери, інтерактивні дошки та панелі, стабільний інтернет-зв’язок допомагають забезпечити проведення гібридних уроків, коли частина дітей перебуває в класі, а решта онлайн вдома. У школі організували шість навчальних просторів, є медичний кабінет, приміщення для занять фізкультурою і дитячий центр ЮНІСЕФ.

Школа під землею. Як навчаються діти на прифронтовій Херсонщині

Учні підземної школи у цифровому освітньому центрі укриття. Херсонщина, квітень 2025 рік. Суспільне Херсон/Олександр Корняков

“У нас є цифровий освітній центр, який фінансується за програмою ЮНІСЕФ від міжнародної дитячої організації ООН. Вчителі з нового року беруть участь в реалізації проєкту з надолуження освітніх втрат, проводитимуть уроки з використанням цифрових технологій. Заняття вже розроблені, діти працюватимуть на відповідних платформах, виконуватимуть завдання, гратимуться”, – розповів Олег Білецький.

Місто Сонця – інформаційне видання, новини Херсона, Херсонщини, Події Херсон, Херсонські новини, Україна.

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts