Українцям розповіли, хто і як може отримувати дві пенсії одночасно.
Особи з інвалідністю, які здійснюють догляд:
- Українці з інвалідністю можуть отримувати дві пенсії одночасно (або пенсію та надбавку), якщо вони доглядають за іншою особою з інвалідністю (включаючи дитину з інвалідністю, дорослу особу з інвалідністю з дитинства I групи або одиноку особу з інвалідністю будь-якої групи), або перебувають у декретній відпустці.
- Розмір надбавки за догляд може коливатися від 1280 до 6392 грн залежно від групи інвалідності та підгрупи особи, за якою здійснюється догляд. Для оформлення необхідно звернутися до відділення Пенсійного фонду з пакетом документів.
Особи з інвалідністю після втрати годувальника:
- Особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю до 18 років можуть одночасно отримувати виплати у зв’язку з втратою годувальника та державну допомогу. Ключова умова — особа з інвалідністю має бути непрацездатною.
“Непрацездатними вважаються чоловік, дружина або батьки загиблого годувальника, якщо вони мають інвалідність або досягли 65 років”, — уточнив експерт.
З травня 2025 року розширили державну підтримку для осіб з інвалідністю.
- особи з інвалідністю, які досягли пенсійного віку;
- особи з інвалідністю, які втратили годувальника.
Для оформлення другої пенсії необхідно відповідати вимогам щодо віку та страхового стажу (від 1 до 10 років для I і II груп інвалідності, від 1 до 14 років для III групи).
- I група (з дитинства): 100% прожиткового мінімуму (2360 грн).
- ІІ група (з дитинства): 80% прожиткового мінімуму (1888 грн).
- ІІІ група (з дитинства): 60% прожиткового мінімуму (1416 грн).
- Діти з інвалідністю до 18 років: 70% прожиткового мінімуму (1652 грн).
Надбавка за догляд для осіб з інвалідністю I групи підгрупи А та дітей з інвалідністю до 6 років підгрупи А становить 200% прожиткового мінімуму (4720 грн), для інших дітей з інвалідністю — 50% прожиткового мінімуму.