У Києві відбувся допрем’єрний показ документального фільму “Люди кольору свободи”, який висвітлює спротив українців на окупованих територіях. У стрічці зібрані свідчення з Криму, Донеччини, Луганщини та Херсонщини.
Допрем’єрний показ відвідала журналістка з Суспільного кримського.
“Ми працювали над цим фільмом понад рік. Спершу ми вирішили акцентувати увагу на людях, які живуть в окупації. Прірва між тими, хто на підконтрольній Україні території, і тими, хто в окупованих зонах, зростає. Нам хотілося створити щось, що нагадає: це не просто території, а люди — українці, які опинилися в тяжких умовах”, — прокоментувала продюсерка та сценаристка стрічки Анна Слюсаренко.
Як зазначила вона, частина героїв фільму досі живе в окупації. Для уникнення ризиків деякі з них надсилали аудіо- та письмові повідомлення.
“Ми створили опитувальник і через певні канали надіслали його людям в окупації. Багато з них просили: “Будь ласка, розповідаймо про нас, наші голоси мають звучати”, — додала Анна Слюсаренко.
Режисерка фільму Людмила Мельник підкреслила, що назва стрічки акцентує на людях, їхній боротьбі та мрії про свободу, а не лише на темі окупації чи спротиву.
Виставка під час допрем’єрного показу фільму “Люди кольору свободи”. Фото: Суспільне Крим
Показ фільму супроводжувався виставкою портретів жінок, які були ув’язнені за проукраїнські погляди. Ця виставка додала візуального контексту до теми фільму — розкриття витрат спротиву та невидимого фронту. Також захід мав благодійну мету — збір коштів для жінок, які повернулися з полону.
Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA, зазначила, що важливо висвітлювати такі історії у публічному просторі. Це необхідно не лише для зовнішньої аудиторії, а й для самих людей в окупації.
“Потрібно більше уваги приділяти історіям осіб з окупованих територій у медіа. Це велика підтримка для людей, які там залишилися — відчуття, що про них пам’ятають, що їх життя не зводиться лише до контексту колаборації”, — підкреслила вона.
- З 2014 року російські військові повністю окупували АР Крим, а також частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Як повідомив голова ОВА Олександр Прокудін, російські війська контролюють близько 70% Херсонської області, що розташована на лівому березі Дніпра.