Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попередила Україну про те, що послаблення незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) може негативно вплинути на інвестиції у військову сферу і відновлення країни, а також ускладнити процес вступу до цієї організації. Незважаючи на заклики ветувати закон №12414, президент Володимир Зеленський ухвалив його, що викликало занепокоєння з боку міжнародних партнерів.
Цю інформацію підтвердили у листі, адресованому заступниці керівника Офісу президента Ірині Мудрій, копія якого є в розпорядженні “Європейської правди”.
ОЕСР висловила занепокоєння, що підрив незалежності антикорупційних органів може негативно позначитися на інвестиціях у сфері оборони та на міжнародній фінансовій підтримці для відновлення України. У документі наголошено на загрозі, що створює закон №12414, який зменшує вплив НАБУ та САП.
Лист був підписаний керівницею антикорупційного відділу ОЕСР Джулією Фромгольц 22 липня. Вона зазначила, що ухвалення цього закону суттєво загрожує незалежності ключових антикорупційних структур України. Незважаючи на ці застереження, президент Зеленський підписав закон того ж дня.
ОЕСР вважає, що прийняття нового закону може бути сприйняте як недостатнє дотримання антикорупційних зобов’язань України і може поставити під сумнів можливість країни приєднатися до Конвенції ОЕСР про боротьбу з корупцією. Якщо закон не буде змінений, це може зашкодити міжнародній репутації України та зменшити довіру іноземних інвесторів до військової сфери та процесу відбудови.
Фромгольц підкреслила необхідність законодавчих ініціатив, щоб зберегти незалежність антикорупційних установ, і закликала українську владу з максимальною серйозністю підійти до цього питання.
Європейська комісія вже до голосування висловила стурбованість ситуацією навколо НАБУ та САП, підкресливши, що ці органи є важливими для успішного здійснення реформ. Комісарка з питань розширення ЄС Марта Кос також розкритикувала ухвалення закону.
Віцепрем’єр з євроінтеграції Тарас Качка запевнив, що Україна залишається в курсі боротьби з корупцією. Після підписання закону президент заявив, що антикорупційна система продовжить функціонувати, але без зовнішніх впливів.
22 липня Верховна Рада проголосувала за закон, який передає контроль над НАБУ та САП Генеральній прокуратурі, незважаючи на думки експертів і застереження міжнародних партнерів. За ухвалення законопроекту проголосували всі депутати з Миколаївщини, більшість від Одещини та частина депутатів з Херсонщини.
Після підписання президента Володимира Зеленського суперечного закону №12414, єдиним способом для його скасування залишається звернення до Конституційного Суду. Народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк повідомив, що під час голосування були порушені регламентні процедури, що дає підстави для конституційного подання. Ведеться підготовка документів та збір підписів, для чого потрібно не менше 45.
Анна Бальчінос