Держава спрощує процес отримання компенсації за пошкоджене житло
Громадянам, чиє житло було пошкоджене або зруйноване і не внесене у Державний реєстр речових прав (ДРРП), тепер буде простіше отримати компенсацію за програмою єВідновлення. Раніше для цього потрібно було звертатися до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) за витягом про право власності, але тепер отримання цього витягу стало необов’язковим.
Про це повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади та місцевого самоврядування Олена Шуляк, яка також є співавтором законопроєкту №11440.
За її словами, житло має бути зареєстроване у Державному реєстрі речових прав (ДРРП). Власники житла, придбаного після 2013 року, автоматично включені до реєстру. Однак, ті, хто придбав нерухомість раніше, мають внести інформацію самостійно.
«Багато українців про це просто не знали. Тому їм потрібно було звертатися до БТІ. Але деякі бюро розташовані на тимчасово окупованих територіях, у зонах бойових дій, або зруйновані, що унеможливлювало отримання витягу. Якщо законопроєкт №11440 буде прийнято, отримати компенсацію стане простіше, адже необхідність звернення до суду буде скасована», – підкреслила Олена Шуляк.
Спрощення процедури підтвердження права власності
Шуляк зазначила, що законопроєкт спрямований на спрощення процедури підтвердження права власності. Цю потребу вдалося ідентифікувати під час публічних консультацій, проведених минулого року.
Документ передбачає, що реєстратори та нотаріуси зможуть вносити дані до ДРРП на підставі правильно оформлених паперових документів про право власності, без потреби верифікації інформації від БТІ, у випадку втрати доступу до архівів.
Законопроєкт також передбачає створення переліку таких БТІ, аби власники нерухомості могли звернутися до державних реєстраторів або нотаріусів і внести свої дані до ДРРП, таким чином отримуючи доступ до програми єВідновлення.
Механізм для окупованих територій
За словами Шуляк, важливим кроком буде розширення можливостей єВідновлення на житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях. Це є найочікуванішим розширенням програми, але для його реалізації потрібне відповідне рішення уряду.
«У законодавчій рамці така можливість уже є. Відповідні постанови Кабінету Міністрів вже ухвалені. Експериментальний проєкт у Мелітополі пройшов успішно, і залишилося лише питання фінансування та встановлення пріоритетів», – підсумувала Шуляк.
Коментарі щодо спрощеного процесу компенсації
Юрій Соболевський, перший заступник голови Херсонської обласної ради, прокоментував нововведення. За його словами, спрощення процесу виплати компенсацій полегшить життя жителям регіону.
«Спрощений процес дозволить уникнути походів до БТІ та зменшить затрати часу. Це важливий крок для жителів тимчасово окупованих територій. Зміни допоможуть людям, чиє житло зруйноване внаслідок нападів, легше отримати необхідну допомогу», – зазначив Соболевський.
Цей спрощений підхід демонструє відкритість влади до потреб громадян та прагне забезпечити ефективну допомогу тим, хто цього потребує.