(ФОТО: Комісія з питань захисту прав ВПО та інших осіб, які постраждали від війни)
На засіданні Тимчасової спеціальної комісії з питань захисту прав ВПО та інших осіб, що постраждали від війни, керівники Херсонської, Миколаївської та Одеської областей виступили зі звітом. Херсонський ОВА отримав рекомендації щодо збільшення фінансування з бюджету для потреб ВПО.
Про це підтвердив член комітету Верховної Ради України з прав людини, деокупації та реінтеграції Сергій Козир.
У 2014 році в Одеській області більше 100 тисяч ВПО знайшли притулок, з них понад 50 тисяч – мешканці Херсонщини, які знайшли роботу та розпочали бізнес.
Незважаючи на важливий внесок внутрішньо переміщених осіб у економіку регіону, існують проблеми з житлом. Умови проживання не завжди відповідають стандартам, і програми надання безкоштовного житла не працюють. Враховуючи складність ситуації, пов’язану з війною та оборонними витратами, комісія порадила Одеському ОВА звернутися за допомогою до міжнародних донорів та партнерів.
Миколаївська область продовжує допомагати херсонцям, які приїхали до регіону, надаючи їм житло та підтримку. Тут діють гуманітарні штаби, і умови проживання відповідають стандартам. Всі жителі отримують однаковий рівень допомоги, незалежно від статусу ВПО.
Херсонська область залишається однією з найнебезпечніших у країні через щоденні обстріли. Її досвід у роботі з ВПО та постраждалими від війни вважається унікальним, хоча й складним.
Після обговорення комісія ухвалила ряд рішень, які включають рекомендації щодо збільшення обсягів видатків обласного бюджету та бюджетів територіальних громад для потреб ВПО.
Зокрема, було запропоновано:
- Профінансувати фінансовий аудит бюджету Херсонської області.
- Зібрати інформацію про завдані збитки на тимчасово окупованих територіях.
- Зібрати дані про громадян, які мають житло на окупованих територіях і бажають отримати компенсацію.
- Подати пропозиції щодо фінансування відновлення пошкоджених житлових об’єктів.
- Запропонувати змінити перелік інформації в заяві про знищене майно для спрощення процедур.
- Розглянути можливості забезпечення населення водою після підриву ГЕС.
Також обговорювалися інші питання, включаючи відкриття хабу в Одесі, корупційні скандали та затриману відбудову міста. Особливу увагу приділили проблемам ВПО з Херсонщини, що проживають в Апостоловому Дніпропетровської області.
Нещодавно у Херсонщині було відкрито мобільний центр допомоги внутрішнім переселенцям. Тут можна отримати конфіденційну та безоплатну консультацію для всіх, хто потребує підтримки.
Данська рада у справах біженців продовжує надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам у Миколаєві, облаштовуючи гуртожиток та передаючи необхідні меблі.
Після звільнення Херсонщини ведуча Інна Микуцька продовжила допомагати переселенцям і розповідати про місто Одеса.