Валентина, кейс-менеджерка “Першого Таврійського” хабу у Херсоні, вже вісім місяців займається маленьким Андрійком, спираючись на свій досвід виховательки. Вона також допомагає його матері, Тетяні, в аспектах виховання.

Валентина розповідає про Андрійка: «На даний момент хлопчик ще не зовсім звик до спілкування з однолітками. Коли розпочалася повномасштабна війна, він був лише двох років, а його сім’я була змушена втекти в Одеську область через обстріли. Андрійко не говорив до трьох років і виявляв свої бажання лише через емоційні прояви. В умовах евакуації родина жила в старій дачі, без можливості спілкуватися з іншими дітьми.»
Восени родина повернулася до Херсону, але на той момент Андрійко, якому вже виповнилось три роки, все ще не почав говорити та потребував постійної уваги мами, що ускладнювало Тетяні можливість ходити на роботу.

Хаб “Перший Таврійський” став учасником проєкту громадської організації “Успішна жінка” та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у червні 2024 року. До цього часу хаб працював у іншій локації, куди Тетяна вперше привела Андрійка. На початку з хлопчиком почала працювати Валентина, а згодом до неї приєдналися психолог і логопед.
Фахівці також допомагали матері Андрійка. Психолог допомогла Тетяні та її чоловікові знайти необхідні підходи у вихованні, вибудувавши графік для ігор на планшеті, навчальних занять та відпочинку.

Завдяки роботі з психологом, батьки навчилися підтримувати Андрійка, щоб він почав висловлювати свої почуття словами. “Наш хаб став безпечним місцем для мами, де вона може відпочити. Ми поступово відстань між Андрійком і мамою зменшували, що допомогло хлопчику почати довіряти мені та іншим спеціалістам і залишатись на заняттях без мами. Тетяна отримала можливість поспілкуватись з іншими матерями та дізнатися про їхній досвід,” – ділиться Валентина.
Аби стимулювати мовлення, спеціалісти проводили для Андрійка заняття з малювання, під час яких хлопчику пропонували повторювати слова за спеціалістом. «Ми зуміли поєднати заняття, під час яких ми малювали, повторювали слова і знову малювали», – розповідає Валентина.
Успіхи Андрійка в мовленні почали проявлятися з часом, і перше слово, яке він вимовив в хабі, було ім’я “Валя”. Потім він почав активніше спілкуватися під час групових занять.


Тетяна з Андрійком відвідують хаб практично щодня. Хлопчик активно бере участь у заняттях, із задоволенням біжить до Валентини, називаючи це місце своїм дитячим садочком. Валентина зазначає: “Останнім часом ми перейшли до майстер-класів, під час яких він разом з мамою створює, наприклад, яскравий колаж-соняшник, який потім приносить татові. Іноді вони також беруть участь у заняттях старшої групи, де виконують складніші вправи разом.”



Тетяна висловлює свою вдячність: «Цей простір – справжній ковток свіжого повітря для мене. Я відчуваю себе тут комфортно і не хочу йти звідси.»
«Перші досягнення Андрійка надихають всю команду. Ми раді, що змогли трохи поліпшити життя цієї родини під час війни. Допомогти хоча б одній дитині стати щасливішою – це велике щастя для нас,» – каже Валентина.
Громадська організація “Успішна жінка” у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та підтримкою Міністерства закордонних справ і міжнародної торгівлі Канади реалізує проєкт “Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни”, впроваджуючи інтегровану модель психосоціальних послуг.
Автор: Галина Бахматова