На початку повномасштабної війни російські війська зайняли територію Білозерської громади. Місцеві жителі пережили тяжкі часи під окупацією, а після звільнення правого берега Херсонщини ворог влаштував справжнє жахіття для людей. Ворожі сили систематично знищують цивільну інфраструктуру, атакуючи рятувальників та медичний персонал, які намагаються допомогти постраждалим, і безжально вбивають мирних жителів.
Про наслідки російської агресії в Білозерській громаді нам розповів начальник Білозерської селищної військової адміністрації Ігор Острівний.
Ситуація з безпекою залишається напруженою
Станом на 27 вересня, в результаті ворожих обстрілів у громаді постраждали 32 квартири та 2 297 приватних будинків, 300 з них – повністю знищені.
Найскладніша ситуація спостерігається у прибережних селах – Кізомиському та Дніпровському старостатах. Останнім часом обстріли посилилися і в Томинобалківському старостаті.
Наразі зафіксувати пошкодження у більшості населених пунктів важко, оскільки комісія для обстеження не може виїхати через постійні обстріли. Також приналежність громади до зони активних бойових дій перешкоджає участі власників пошкодженого житла у державній програмі “єВідновлення”.
З метою покращення безпекової ситуації у громаді триває робота над облаштуванням укриттів. Як повідомив начальник СВА, у 2024 році був проведений капітальний ремонт частини укриття площею близько 320 кв. м у Томинобалківському старостаті. На реалізацію проєкту з місцевого бюджету виділили 832 тисячі гривень, ще 393 тисячі надала громадська організація “Південна стратегія розвитку”. Загальна вартість робіт склала 1 мільйон 225 тисяч гривень. У укритті проводили шпаклювання, фарбування стін, стяжку підлоги, капітальний ремонт стелі, встановлення нової сантехніки та електропроводки.
У минулому році також відремонтували частину укриття площею 260 кв. м у Миролюбівському ліцеї. У цьому році його розширять ще на 75 кв. м. Плани передбачають ремонти ще близько 100 кв. м у сховищі. Всі роботи фінансуються з місцевого бюджету та донорських коштів на суму близько 800 тисяч гривень.
“Завдяки укриттям цього року вдалося запустити навчальний процес у змішаному форматі в Миролюбівському ліцеї. Зараз у закладі навчається 188 учнів, з яких 105 – на змішаному навчанні, працюють 21 педагог”, – зазначає Ігор Острівний.
На жаль, попри складну ситуацію з безпекою, мешканці прибережних сіл громади не прагнуть евакуюватися. В цих старостатах залишаються понад п’ятсот людей.
“І це незважаючи на те, що інтенсивність обстрілів залишається високою. За 25 днів вересня ворог 83 рази атакував громаду. Найбільше постраждали Кізомис (25 обстрілів), Велетенське (17), Білозерка (13) і Томина Балка (11). Ворожі сили атакують населені пункти з систем РСЗВ, артилерії та дронів. Внаслідок обстрілів є як травмовані, так і загиблі”, – коментує начальник СВА.
Допомога мешканцям громади
Жителі Білозерської громади, чиї будинки постраждали, можуть отримати допомогу у вигляді будівельних матеріалів для тимчасового ремонту. Це стосується плит ОСБ, будівельної деревини, плівки, шиферу тощо.
Значну допомогу надають благодійники, зокрема фонд “Проліска Кривий Ріг” та Червоний Хрест. Нещодавно фонд Федора Шпига забезпечив матеріалами для ремонту дахів багатоквартирних будинків, які постраждали від обстрілів, а також підтримує ремонт укриття в Миролюбівці.
Регулярні поставки допомоги невідкладно постраждалим населенню надають БФ “Відродження громад Півдня” та ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”.
Цей рік, за підтримки Херсонської обласної військової адміністрації, комунальні підприємства громади отримали нову спецтехніку: бульдозер та два самоскиди (малотоннажний і великотоннажний).
“У 2024 році в Білозерці відремонтували 1,2 км водопровідних мереж за підтримки ГО “Південна стратегія розвитку”, а також 500 метрів за рахунок державної субвенції. Завершена реконструкція водопроводу протяжністю 4 км 100 метрів у селі Надеждівка. Ці роботи також здійснені за співпраці з ГО “Південна стратегія розвитку”. КП “Роса” у Миролюбівці і КП “Веселка” у Томиній Балці отримали від донора труби для ремонту водомережі”, – повідомив Острівний.
У Миролюбівці збудували нову свердловину, також планується виготовлення і монтаж водонапірної башти. У населеному пункті буде облаштовано Центр безпеки, де працюватимуть місцева пожежна охорона і поліцейський офіцер громади.
Ремонт покрівлі Миролюбівської амбулаторії, пошкодженої під час обстрілів, фінансував БФ “Суппорт Стабілізейшн Сервісез”. Вартість робіт склала 500 тисяч гривень.
Підготовка до опалювального сезону
До Центру надання адміністративних послуг Білозерської селищної ради надійшло 1 552 заяви від жителів громади на одноразову грошову допомогу для придбання твердого пального від міжнародної організації УВКБ ООН. До цієї програми підключені й міжнародні донори, такі як “Карітас-Спес” і “АКТЕД”. Місцевий бюджет також планує забезпечити потреби ще для 150 господарств.
За словами Ігоря Острівного, основна частина бюджетних коштів йде на підтримку комунальних підприємств. З початку року більше 8 млн гривень витрачено МКП “Водограй” на зарплати та комунальні послуги. Ще мільйон гривень витратили на підтримку КП “Аверс”, “Надія” та “Роса”.
Перейшло понад 6 млн гривень з місцевого бюджету на медичні заклади громади для покриття витрат на комунальні послуги та підтримки діяльності.