


Герої Херсона: 21 історія про переживання окупації увійшла до збірника “Херсон 2022”. Одним із оповідачів став викладач Херсонського університету Іван Мринський.
Сотня синичників стала символом надії для викладачів і студентів Аграрно-економічного університету під час окупації Херсона, зазначає кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри ботаніки та захисту рослин Іван Мринський.
“1 квітня 2022 року ми розвішували синичники на території дендропарку. херсонці дивувались: “Навіщо це робимо?” На фоні лунали постріли та вибухи, а ми продовжували свою справу. Це свідчило про те, що життя триває, і птахи сподіваються на захист людей. Зараз синичники функціонують, адже їх обрали птахи. Це означає, що наша справа живе”, — розповідає він.
На початку червня 2022 року Івана Мринського захопили в полон російські військові.
“Вивозили в невідомому напрямку з заплющеними очима. У військовій машині мене допитували, забрали комп’ютер з роботи, шукали інформацію про партизанську діяльність. Тримали під Новою Каховкою, щоденно проводили допити. Я зайняв керівну позицію, і в той час у них вже були плани щодо створення російських вищих навчальних закладів на базі українських установ. Вони виходили з пропозиціями до викладачів, які залишилися в місті”, — зазначає Мринський.
Через тиждень його звільнили, розповідає науковець.“Коли я повернувся з полону, 13 червня вийшов на роботу, то зрадів, коли дізнався, що в один з вуликів зайшов рій бджіл. Це надало нам сили, підтвердивши, що життя триває”, — розповідає він.
Зараз Іван Мринський проживає в Київській області, продовжує працювати в університеті та займається волонтерською діяльністю. Автор збірника “Херсон 2022”, доктор історичних наук, професор Херсонського державного університету Олександр Черемісін, розповів, що в другій книзі акцент зроблено на умовах життя під час окупації.“Кожен з учасників зміг відобразити свою унікальну перспективу, передати атмосферу окупації. Ми намагалися зберегти стилістику розповідей. Це є суть документованої усної історії. Тут присутні історії людей різних професій: працівників дитсадків, бібліотекарів, журналістів і домогосподарок. Звичайні люди, які виживали в умовах окупації й передавали свій досвід”, — зазначив Черемісін.
Збірник “Херсон 2022” здобув перемогу в конкурсі Інституту української книги в категорії науково-популярних видань, додав Черемісін. Півтори тисячі примірників книги розповсюдили по бібліотеках України.
“Запам’яталися моменти обшуків та введення нових термінів, таких як квартира-студія. В окупації примусово відкривали двері квартир. В Антонівці розповідали, як окупанти в перші дні ввели свою техніку, але вже за кілька годин місцеві розібрали їх до гвинта”, — підкреслив він.
На сьогодні Олександр Черемісін планує написати нову книгу про події в Херсоні 2022 року, яка буде присвячена подіям 1 березня.